Smer fungoval ako eseročka. Kým Fico prinášal výsledky a zisky oligarchom, bol neohrozený, hodnotí Chmelár

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Strana Smer-SD, zdá sa, čelí najväčšiemu rozkolu od svojho vzniku. Expremiér Peter Pellegrini, ktorý na premiérskej stoličke vystriedal Roberta Fica, teraz volá po odchode svojho straníckeho šéfa. Analytik, vysokoškolský pedagóg a zakladateľ hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár v rozhovore pre Denník S upozorňuje, že v tomto prípade nejde o žiaden zápas o ľavicovú podobu Smeru a základy tejto strany boli podľa neho vždy choré.

Je výzva smerovaná Robertovi Ficovi akýmsi ultimátom, že ak sa z Petra Pellegriniho nestane predseda strany, tak ľudia okolo neho jednoducho odídu zo Smeru a vytvoria vlastný subjekt? Pellegrini už predsa varoval, že ak bude mať pocit, že ho v strane nechcú, tak bude hľadať cestu, ako inak zužitkovať podporu vo voľbách, ktorú mal podľa preferenčných hlasov takmer dvojnásobnú ako Fico. 

Skôr sa zdá, že Pellegrini pochopil Ficovu taktiku – odďaľovať snem až dovtedy, kým jeho rival stratí trpezlivosť a odíde zo strany. Všimnite si, čo nám Peter Pellegrini oznámil: už mesiace nerokovalo predsedníctvo a termín snemu ešte nebol určený. Podľa stanov mu navyše musí predchádzať nielen zasadnutie predsedníctva a republikových orgánov, ale aj okresných a krajských štruktúr. Čas je na strane Roberta Fica. Som presvedčený, že jeho „choroba“ bola politická, on vždy na nejaký čas zmizol, keď pripravoval taktiku boja, odmlčal sa, ako keď dlho rozmýšľate nad ťahom v šachu. Napokon, všimnite si, že jeho trubač Ľuboš Blaha „vyzdravel“ spolu s ním. Všetci Ficovi ľudia čakali na jeho rozhodnutie. A jeho rozhodnutím je, že ide do ostrého súboja všetko alebo nič. Preto Peter Pellegrini vyrukoval s takým nezvyčajne tvrdým vyhlásením, že dozrel čas na odchod Roberta Fica z čela strany, lebo nič iné robiť nemôže, karty má v rukách predseda.

Je toto začiatok konca Smeru alebo len fáza akejsi zmeny, ktorej tvárou má byť Pellegrini? 

Ten rozkol je už taký hlboký, že si v tejto chvíli neviem predstaviť, že by ich niečo ešte udržalo pohromade. Takáto situácia v Smere-SD ešte nebola. Nie sme svedkami vzbury jednotlivcov, ako to bolo v prípade Borisa Zalu alebo Mareka Maďariča, sme svedkami zápasu dvoch silných osobností, za ktorými stojí určitý stranícky i voličský potenciál. Bol som presvedčený, že tento vnútrostranícky zápas by pri súčasnom rozložení síl vyhral Robert Fico, ale jeho reakcia prezrádza, že si nie je istý výsledkom snemu a že sa tejto konfrontácie bojí.

Je táto zmena úprimná?

Tak, v prvom rade, každý, kto vidí v prebiehajúcom spore zápas o ľavicový charakter strany, je buď naivný alebo úmyselne klame. Taký zápas v tejto strane nikdy neprebiehal. Nikdy v nej neexistovalo „ľavicové krídlo“, nanajvýš niekoľko ľavičiarov, ktorí sa však vždy prispôsobili obchodnému, teda oficiálnemu vedeniu. Boris Zala zavádza, keď tvrdí, že on sa o to usiloval a tento zápas prehral, lebo to bol on, kto razil od začiatku technokratickú „tretiu cestu“, ktorá sa odmietala priznať k ľavici do chvíle, keď priestor vypratala zaniknutá SDĽ. Samotné základy tejto strany boli vždy choré, fungovala ako eseročka, Robert Fico ju neovládal celú, tri štvrtiny vlastnili oligarchovia a tí ovládali aj väčšinu „jeho“ ministrov. Kým predseda Fico prinášal výsledky a ekonomické zisky svojim obchodným partnerom, bol neohrozený. Ale keď sa začala prejavovať prirodzená opotrebovanosť a vyčerpanosť, ku ktorej sa pridala aj čoraz častejšia strata sebaovládania a alkohol, výmena na poste predsedu sa stala akútnou. Prehraté voľby to iba potvrdili. Ale keďže všetci vedia, že konflikt medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim je dlhodobý a bol len dočasne odložený kvôli voľbám, je to viac osobný spor ako hodnotový.

Z vášho pohľadu ľavičiara si myslíte, že Pellegrini by mohol byť osobnosťou, ktorá bude reprezentovať slovenskú ľavicu alebo je to tak, ako ste už viackrát vraveli, že Smer nie je a nikdy ani nebol ľavicovou stranou a tak ani Pellegrini nemôže byť stelesnením ľavice? 

Nechcem opakovať svoje notoricky známe slová, že Smer-SD nikdy nebol a ani nebude ľavicou, aj keby Robert Fico urobil dvojkou v strane Ľuboša Blahu. Strana sa nestáva ľavicovou zatínaním pästičiek, mávaním červenou zástavou a nosením Che Guevaru na tričku. Sú to síce symboly, na ktoré časť ľudí počúva, ale v skutočnosti je to len predstieranie ľavicovej politiky práve tak, ako sa z nosenia krížiku na krku z vás nestane kresťan. A znovu musím pripomenúť, že to neboli „teoretici a slniečkari“, ktorí bránili Ficovi posunúť sa doľava. Boli to oligarchovia, s ktorými podpísal zmluvu s diablom. A bol to on sám, ktorý sa latentnou obhajobou fašizoidných tendencií už dávno vysunul z ľavicového priestoru a loví v ultrakonzervatívnych vodách. Na druhej strane, je tisíc dôvodov, prečo opustiť politiku Roberta Fica.

Ale, žiaľ, musím konštatovať, že ani jeden z tých dôvodov, ktorý núti tím Petra Pellegriniho uvažovať o odchode zo strany, nie je ľavicový. Ani Raši, ani Saková, ani Kmec a už vôbec nie Žiga nie sú tým, čím by Peter Pellegrini mohol osloviť ľavicového voliča. Toto je zatiaľ komparatívna výhoda Ficovho tábora. Ak sa navyše Peter Pellegrini spojí s Tomášom Druckerom, ktorého ovláda Brhelova skupina, nebude z toho nič viac ako ďalší oligarchický projekt. Peter Pellegrini je síce silná a obľúbená osobnosť, ale ak sa bude tlačiť do liberálneho priestoru, tam veľa hlasov nenazbiera. Niečo zoberie Progresívnemu Slovensku, pozbiera zvyšky po menších stranách, ale to je asi tak všetko. Jeho jedinou šancou by bolo pokúsiť sa zjednotiť všetky ľavicové prúdy, ktorým prekáža štýl politiky Roberta Fica, aj tie radikálnejšie, aj tie umiernenejšie, ale oscilujúce okolo ekonomickej ľavice. Na to mu však chýbajú autentické ľavicové osobnosti. V každom prípade, rozpad Smeru dočasne oslabí celú ľavicu.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

44

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...