Ultimátum či premyslený marketingový ťah? Analytici komentujú rozkol v Smere

Peter Pellegrini a Robert Fico (Zdroj: SITA)

Dianie v strane Smer-SD začína naberať na obrátkach. Peter Pellegrini spoločne s podpredsedníčkou strany Denisou Sakovou, Richardom Rašim a Petrom Žigom vyzvali Roberta Fica na odchod z predsedníckej stoličky. Sme svedkami skutočného rozkolu v Smere alebo dobre premysleného marketingového ťahu, na konci ktorého sa rozhádaní aktéri dohodnú? Odpovedajú analytici Ján Baránek a Martin Urmanič.

Podľa Urmaniča Pellegrini predbehol Fica, keď ho vyzval na odchod skôr, ako to predseda Smeru sám urobil. Na utorkovej tlačovke, ešte pred výzvou od svojich straníckych kolegov, šéf strany pripustil, že „Smer si vyžaduje zmeny, aby bol úspešný“. Napriek tomu sa o pár hodín Pellegrini a spol postavili pred kamery a expremiér vyzval svojho predchodcu na odchod z najvyššej straníckej funkcie.

„Je asi definitívne jasné, že Smer v podobe, ako ho poznáme už dlho fungovať nebude. Ak by R. Fico na výzvu reagoval pozitívne, pravdepodobne by umožnil krídlu P. Pellegriniho pokračovať v kariére pod značkou Smer. Ak nie, dôjde k nevyhnutnému rozkolu,“ uviedol šéf agentúry Communications &  Campaigns Martin Urmanič pre Denník S.

O rozkole v Smere sa podobne vyjadruje aj politický analytik Ján Baránek. Podľa neho si musíme počkať na to, koľko podpory členskej základne Smeru majú za sebou „skupiny“ okolo Fica a Pellegriniho. „Buď to celé dopadne rozštiepením strany, alebo zvolením nového predsedu, ale nie Roberta Fica,“ povedal Baránek Denníku S. Dodal pritom, že ide o ultimátum, ktorým chce Pellegrini prinútiť Fica k odchodu.

Ak by došlo k tomu, že Fico neustúpi a bude naďalej trvať na svojej predsedníckej funkcii v strane, tak by Pellegrini podľa Urmaniča nemal čakať na stranícky snem, kde by bojoval o post predsedu strany. Na jeho mieste by vraj odišiel zo strany už teraz. „Je strategicky lepšie odchádzať z ‘dôvodu’ rozdielnych názorov na budúcnosť, ako v prípade prehry odchádzať s nálepkou neúspešného kandidáta na šéfa Smeru,“ vysvetlil Urmanič.

Skutočný rozkol alebo marketingový ťah?

Baránek varuje, že Fico tlaku zo strany Pellegriniho skupiny nemusí ustúpiť. Pellegrini podľa neho má dostatočnú voličskú podporu, aby sa mu podarilo vytvoriť vlastnú stranu. Baránek však v tejto súvislosti varuje, že v takom prípade by došlo k štiepeniu síl. „Pre Smer by bolo lepšie, keby sa stal predsedom Pellegrini,“ dodal Baránek.

Urmanič v reakcii na dianie v Smere tiež uviedol, že si treba uvedomiť, že Fico je ten, kto svojich kolegov nechal politicky vyrásť a nedá sa čakať, že teraz len tak opustí predsednícke kreslo.

„R. Fico je od samého začiatku tým politikom, ktorý vštepoval strane jej obsah, podporoval svojich kolegov, aby popri ňom vyrástli a stali sa z nich politici, a teda je to svojím spôsobom jeho politický produkt. Je naivné si myslieť, že len na základe jednej tlačovky s výzvou opustí svoju pozíciu,“ varuje analytik.

Je tu však podľa Urmaniča ešte jedna špekulatívna možnosť, s ktorou zrejme nikto nepočíta, a síce, že žiadny odchod Pellegriniho skupinky zo Smeru sa nechystá a všetko je len hra mierená na voličov.

„Je možné, že nič z tohto neplatí a sme svedkami veľmi dobre vymysleného marketingového ťahu ‚akože súboja‘ v Smere, ktorý samozrejme púta mediálnu pozornosť a vo finále sa jeho hlavní aktéri ‚akože v záujme‘ budúcnosti sociálnej demokracie dohodnú,“ uviedol Urmanič pre Denník S. Ako to celé v skutočnosti je, vedia podľa analytika predovšetkým Robert Fico a Peter Pellegrini.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter