České medicínske špičky tvrdo o pandémii: Zdravého človeka Covid-19 nezabije, bol to mediálny vírus

Česi nad 65 rokov pred vchodom do potravín (Zdroj: SITA)

Precenená sila Covid-19 a mediálna panika. Tak vidia udalosti, ktoré hýbali svetom v uplynulých mesiacoch, riaditeľ pražskej fakultnej nemocnice Motol Miloslav Ludvík a primárka Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Václava Adámková. Podľa nich bolo PR vírusu silnejšie ako jeho skutočná hrozba.

V Čechách viacerí špičkoví zdravotníci upozorňujú na hystériu súvisiacu v koronavírusom. Šéf pražskej nemocnice Motol Miloslav Ludvík je napríklad toho názoru, že vírus bol hlavne mediálny a panika sa živila sama.

Primárka nemocnice Václava Adámková tiež odsúdila hystériu okolo vírusu a podotýka, že vírus nemá potenciál zabiť zdravého človeka.

V rozhovore pre DV TV Ludvík uviedol, že v úvode síce pandémia koronavírusu vyzerala hrozivo, avšak české zdravotníctvo v boji proti epidémii obstálo. Sklamala ho však reakcia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a myslí si, že celá planéta spravila chybu.

„Toto je strašne mediálny vírus a tie obmedzenia nie sú vôbec dobré. Môžeme sa dostať do situácie, ktorá bude ďaleko nebezpečnejšia. Otázka znie, kto umrel naozaj na vírus a kto umrel s vírusom a viem, tie hrozivé čísla sa asi budú musieť reinterpretovať,“ uviedol riaditeľ Motolu.

Situáciu v Taliansku vytrhli z kontextu

Primárka mikrobiológie a antibiotického centra Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Václava Adámková zase hovorí, že PR vírusu prekonalo jeho skutočnú závažnosť. Uviedla to v rozhovore v relácii TV Prima a dodáva, že podľa nej nie je na mieste hovoriť o nejakej druhej vlne koronavírusu. Svoju skepsu pritom verejne tlmočila už na začiatku pandémie.

„Zdravotníctvo v Taliansku kolabuje každú respiračnú sezónu pri chrípkových epidémiách. Bolo to zneužitie situácie a vytrhnutie kontextu,“ hodnotí Adámková situáciu v Taliansku. Preceňuje sa aj sila vírusu, ten nemá podľa nej dostatok sily, aby skolil zdravého človeka.

„Väčšina pacientov bola chronicky chorá, napríklad s pľúcnymi ochoreniami či obezitou,“ dodáva primárka. Spochybnila aj účinnosť podomácky vyrobených rúšok, pričom podľa nej sú niektoré rúška zrejme väčšou biologickou hrozbou ako hocičo iné.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

106

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...