Západná Európa len ťažko nesie úspech stredoeurópskych štátov v boji proti pandémii, myslí si komentátor

Obchodná ulica v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku (Zdroj: SITA).

Letmé či povýšenecké zmienky, tak sa dá podľa stredoeurópskeho komentátora Marcina Hermana zhrnúť reakcia mnohých západných médií na úspechy strednej Európy v boji s koronavírusom. Podľa jeho názoru nedokážu mnohí západní komentátori prekusnúť, že stredoeurópske krajiny dokážu spraviť niečo lepšie ako ich ‚pupok sveta‘.

Západný svet trápi úspech stredoeurópskych štátov proti nákaze koronavírusu, píše v komentári pre portál Remix News Marcin Herman. Situáciu hodnotí tak, že západne médiá len s ťažkosťou chvália stredoeurópske štáty, ktoré krízovú situáciu zvládli ďaleko lepšie ako ich vlastné krajiny.

„Západne médiá sú plné chvály na Nemecko a Angelu Merkelovú, o tom ako dobre bojujú s koronavírusom,“ začína komentár v úvode a Herman hneď podotýka, že na tú chválu majú právo. Oproti krajinám, akými sú Spojené štáty, Taliansko či Španielsko, je na tom Nemecko veľmi dobre.

Povýšenci

V porovnaní so stredoeurópskymi krajinami je však počet úmrtí v prepočte na obyvateľov stále vysoký. O štátoch strednej Európy, napríklad aj o Slovensku, však veľmi veľa chvály v západných médiách nenájdeme. Nanajvýš tak v letmých či dokonca až povýšeneckých zmienkach, dodáva Herman.

Príkladom je článok média Wall Street Journal, ktoré v apríli písalo o tom, ako dobre zvládajú pandémiu krajiny ako Slovensko, Česko či Poľsko. V zapätí však dodávajú, že za tým treba hľadať zrejme neutešujúci stav zdravotníctva, ktorý motivoval vlády k prísnym opatreniam.

Doba sa zmenila

„Toto reprezentuje veľmi zdráhavý až povýšenecký prístup, ktorý odmieta uznať strednú Európu ako región, ktorý prekonal mnohé stereotypy, ktoré o ňom existujú. Tento postoj je prítomný u mnohých západných komentátorov, ktorí nedokážu prehltnúť fakt, že naša časť Európy dokázala niečo lepšie, ako ich ‚stred civilizácie‘,“ podotýka komentátor.

Uznáva, že zdravotníctva v týchto krajinách majú rozhodne svoje chyby, ale rovnako sú na tom aj zdravotné systémy na Západe. Pripomína napríklad, že Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko patria k desiatim krajinám, ktoré majú najviac nemocničných lôžok na obyvateľa.

Prirodzene, je tu veľké množstvo rôznych faktorov, vďaka ktorým krajiny Vyšehradskej štvorky, ale aj Chorvátsko či pobaltské štáty, dokázali tak rýchlo a efektívne reagovať na pandémiu. „Svet sa zmenil, ale niektoré západné elity sú stále zaseknuté v minulom veku,“ podotýka Herman.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

28

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...