Záborská nechce sprísňovať potraty, ale pomáhať ženám, aby ich nemuseli podstúpiť

Anna Záborská (Zdroj: SITA)

Namiesto reštrikcií radšej informovanosť či podpora. Tak vidí otázku ochrany nenarodeného života poslankyňa NR SR a predsedníčka Kresťanskej únie (KÚ) Anna Záborská. V relácii Ráno Nahlas uviedla, že chce namiesto sprísňovania potratového zákona pomáhať ženám, aby sa pre potrat vôbec nerozhodli.

Poslankyňa Anna Záborská v relácii Ráno Nahlas hovorí o otvorení témy umelých potratov. Vysvetľuje však, že neplánuje ísť cestou sprísňovania súčasného zákona. Namiesto toho chce ženám podať pomocnú roku, aby si nezvolili toto krajné riešenie.

Záborská hovorí, že KÚ chce zvýšiť ochranu nenarodeného života, avšak nemalo by sa tak podľa nej robiť cestou zakazovania či obmedzovania, ale cestou pomoci. „V podstate eliminovať dôvody, kvôli ktorým sa matka rozhodne pre ten potrat,“ dodáva.

Patriť sem môže vyššia informovanosť matiek, ale napríklad aj finančná podpora od 4. mesiaca tehotenstva. Aj keď sa hovorí o možnom návrhu na sprísnenie zákona o potratoch, Záborská si nemyslí, že by niečo také teraz v parlamente prešlo.

Parlament nie je tak konzervatívny

„Aj keď sa hovorí, že parlament je konzervatívnejší ako predtým, ale myslím si, že v ňom nie je 76 poslancov, aby zmenilo v tomto štýle potratovú politiku,“ uviedla poslankyňa. Ku situácii, kedy by zákon o sprísnení potratov predložili napríklad kotlebovci, reaguje Záborská tak, že nemá povinnosť zahlasovať za každý návrh o sprísnení potratovej legislatívy.

„V tom danom momente záleží od okolností, aj od textu toho daného zákona, aj od diskusie v poslaneckom klube. V každom prípade, to moje presvedčenie je, že treba podporiť zlepšenie ochrany nenarodeného života,“ pripomína poslankyňa. Je však ochotná zahlasovať za každý dobrý návrh zákona.

Reaguje aj na súčasnú hystériu okolo údajného nastoľovania teokracie, či „božieho, pápežského štátu“ na Slovensku. Podľa Záborskej niečo také nepripúšťa ani samotná kresťanská viera, podľa ktorej na zemi nemôže existovať boží štát.

Potraty klesajú

Poslankyňa sa vyjadrila aj k súčasnému slovenskému trendu, ktorým je pokles interrupcií. Záborská súhlasí, že toto číslo skutočne klesá, avšak nevidí za tým jednoznačne pozitívny trend. „Treba si uvedomiť, že je to len počet registrovaných tehotenstiev,“ vysvetľuje poslankyňa.

Počas minulého režimu, do 90. roku, bolo totiž každé tehotenstvo registrované, či bolo ukončené potratom alebo nie. Neskôr však došlo k zmene a tehotenstvá do 6. týždňa sa prestali registrovať. Preto je podľa Záborskej tento trend trocha zavádzajúci.

„Napríklad, mne osobne vadí, že v tom danom zákone ženy nemusia udať dôvod,“ podotýka poslankyňa a dodáva, že už len zo štatistických dôvodov by bolo dobré, ak by sa niečo také uvádzalo.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol premiér Igor Matovič. Situáciu majú regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa neho pod kontrolou. Ak sa však epidemiologická situácia bude zhoršovať, k opatreniam by sa na Slovensku..