Zákaz chovu zvierat v rómskych osadách je protiústavný, tvrdí Zvierací ombudsman

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Podľa iniciatívy Zvieracieho ombudsmana (ZO) je zákaz chovu zvierat v rómskych osadách protiústavný. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovala Natália Babicová z PR tímu ZO.

Uviedla to v reakcii na prípad utýraných psov v osade v Huncovciach, ktorý spustil kritiku občanov. Tí iniciovali dve petície, v ktorých žiadajú zákaz chovu zvierat v osadách.

Nateraz ich podpísalo takmer 50-tisíc ľudí. S obsahom petícií, tak ako sú momentálne neformulované, sa ZO nestotožňuje. Zdôrazňuje však, že situáciu súvisiacu s týraním zvierat v sociálne vylúčených komunitách je potrebné urgentne riešiť.

Iniciatíva podporuje účel, ktorý petícia sleduje, a to zastavenie týrania zvierat, no je potrebné ho dosiahnuť zákonným spôsobom. Zvierací ombudsman sa obáva, že znenie, ktoré bolo zverejnené v internetových petíciách, je v rozpore s Ústavou SR. Nie je totiž možné chovateľom zakázať chovať zviera len na základe toho, kde majú bydlisko,“ píše sa v tlačovej správe.

Babicová uvádza, že s momentálnou formuláciou obsahu petícií sa ZO nestotožňuje, no zdôrazňuje, že situáciu súvisiacu s týraním zvierat v sociálne vylúčených komunitách je potrebné urgentne riešiť. Podľa ZO chovateľom, ktorí spáchajú tyranské skutky, musia byť zvieratá okamžite zhabané a zároveň im musí byť nariadený zákaz chovu.

Aby sa podobným skutkom predchádzalo, odporúča iniciatíva nasledovať rakúsky systém. ZO spolupracuje s viedenskou zvieracou ombudsmankou, ktorá informovala o ich systéme, podľa ktorého musí v niektorých rakúskych krajoch každý, kto chce chovať psa, prejsť skúškou a povinným výcvikom.

Podľa ZO je problém nelegálneho chovu zvierat, ako aj samotného týrania, na Slovensku celospoločenský a netýka sa len rómskej komunity. „V rómskych osadách je vzhľadom na dlhodobú segregáciu rómskej menšiny tento problém prirodzene najvypuklejší, to však nie je dostatočný dôvod na spustenie petície v takej podobe, ako bola formulovaná. Ak hovoríme o zákaze chovu a odňatí zvierat tyranom, hovorme o takomto kroku všeobecne,“ uvádza ombudsman.

Dodáva, že opakovane však v tejto súvislosti naráža na neochotu kompetentných orgánov, pre ktoré ochrana zvierat nie je prioritnou témou. Iniciatíva preto vyzýva štát, aby v tejto veci neodkladne konal a navrhol opatrenia súvisiace s chovom spoločenských zvierat. ZO štátu ponúka odbornú podporu.

V stredu 20. mája informoval ZO o prípade dvoch utýraných psov v osade v Huncovciach. Pracovníci Československého kastračného programu (ČSKP) našli v osade dva kruto utýrané psy. Jedno zviera po prevoze na veterinárnu kliniku zraneniam podľahlo a druhé museli pre vážne zranenia eutanázovať.

ZO spolu a ČSKP podal vo veci trestné oznámenie. Po zverejnení prípadu sa na páchateľov, ale aj na celú rómsku komunitu, spustila vlna kritiky a internetom sa začali šíriť dve petície za zákaz chovu zvierat v osadách, ktoré aktuálne podporilo takmer 50-tisíc ľudí. Iniciátori petícií na ich podporu vyzývajú aj iniciatívu ZO.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Utorkové pojednávanie s predsedom ĽSNS nebude, súdu sa nevrátil spis

Utorkové pojednávanie s predsedom ĽSNS nebude, súdu sa nevrátil spis

Hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom K. naplánované na utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa neuskutoční. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. „Termín utorkového hlavného..