Vláda hazarduje s dôverou občanov, tvrdí Blanár. Viskupič sa ospravedlnil za problémy s eKaranténou

Juraj Blanár (Zdroj: SITA)

Vláda podľa poslanca Národnej rady SR (NR SR) a podpredsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Juraj Blanára hazarduje s dôverou občanov. Reagoval tak v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 na problémy počas mimoriadnej situácie v súvislosti s pandémiou.

Spustenie eKarantény označil za manažérske zlyhanie. Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, Marián Viskupič (SaS), sa občanom ospravedlnil za spôsobené nepríjemnosti pri spustení smart karantény a uznal, že vláda chybu skutočne urobila. „Avizovali sme termín, ktorý sme neboli schopní naplniť, a toto sa nedá nazvať inak ako chyba,“ povedal.

Viskupič poznamenal, že sa počas aktuálnej situácie „učia za pochodu“. „Samozrejme, pri takto citlivých veciach je dobré najprv mať finálne a funkčné riešenie, až potom avizovať termín,“ povedal. Vláda podľa neho robí maximum, a smart karanténa je tak zatiaľ spustená aspoň pre mobily s operačným systémom Android. Dúfa, že v krátkej dobe ju spustí aj druhý poskytovateľ.

Vývoj smart karantény je podľa Viskupiča správne a dobré riešenie. Aplikácia sa môže využiť aj v budúcnosti. „S vývojom smart karantény sa aj preto ponáhľame, aby nahradila tú štátnu,“ uviedol. Podotkol, že ide o riešenie, vďaka ktorému bude môcť Slovensko reagovať na podobné krízy aj v budúcnosti.

Blanár odmieta tvrdenia, že sa vláda „učí za pochodu“, keďže v prípade smart karantény ide podľa neho o manažérske zlyhanie. Poukázal na to, že informačná stránka korona.gov.sk v sobotu do 19:00 nebola aktualizovaná. Podľa neho vláda v prípade eKaratnény neberie na seba zodpovednosť a presúva ju na plecia používateľov. Tí musia totiž podpísať dokument, v ktorom sa oboznamujú s tým, že aplikácia nie je potvrdená od systému.

Viskupič v relácii v súvislosti so zákazom nedeľného predaja upozornil na analýzu občianskeho združenia INESS, podľa ktorej by mohlo pre takýto zákaz prísť o prácu štyritisíc ľudí. Podotkol, že by sa nemal vyberať jeden segment ľudí, ktorí v nedeľu pracovať nebudú, a že by sa najmä nemalo siahať na právo ľudí pracovať. Uzákonenie zákazu predaja v nedeľu ide podľa neho proti ekonomike a proti ľuďom. Opozičný poslanec Blanár však zákaz nedeľného predaja podporuje. Odmieta, že by sa tým zvýšila nezamestnanosť a poukázal na to, že zákaz predaja počas sviatkov tento efekt nemal. „Ja som za, aby sa ‚nedele zatvorili‘ a nemyslím si, že to bude mať taký dopad, ako hovoríte. Ľudia si len odložia tie nákupy, ale budú nakupovať tak či tak všetko to, čo potrebujú,“ povedal.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol premiér Igor Matovič. Situáciu majú regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa neho pod kontrolou. Ak sa však epidemiologická situácia bude zhoršovať, k opatreniam by sa na Slovensku..