Selektívne dotovanie VšZP zo strany štátu môže byť posúdené ako nedovolená štátna pomoc, tvrdí analytik

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Ak by štát pre výpadok zdrojov v súčasnej situácii dofinancoval iba štátnu VšZP, bolo by to podľa analytika INEKO Dušana Zachara diskriminačné opatrenie vytvárajúce na trhu výsadné postavenie pre najväčšiu poisťovňu.

Aktuálne uvažované selektívne dotovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) zo strany štátu môže byť posúdené ako nedovolená štátna pomoc. Pre agentúru SITA to uviedol analytik INEKO Dušan Zachar. Vyjadrenie ministra financií Eduarda Hegera o tom, že štát by mal za prípadnú pomoc súkromným zdravotným poisťovniam získať v týchto spoločnostiach podiely, je podľa neho nepochopením fungovania verejného zdravotného poistenia a vytvárania rovnakých a nediskriminačných pravidiel pre zdravotné poisťovne zo strany štátu. Upozornil na to, že v súčasnosti nejde o sanovanie prípadných strát súkromných poisťovní, ale o zabezpečenie aspoň približne podobného rozsahu a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti ako v predkrízovom období všetkým občanom bez ohľadu na to, kde sú poistení.

Šéf rezortu financií v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že o finančné zabezpečenie fungovania súkromných zdravotných poisťovní sa majú starať v prvom rade ich akcionári. Ak to nezvládajú a potrebujú pomoc štátu, treba sa baviť o tom, že štát za túto pomoc dostane aj podiel v súkromnej poisťovni. Štát by sa mal podľa neho starať o štátnu poisťovňu. Ak by štát pre výpadok zdrojov v súčasnej situácii dofinancoval iba štátnu VšZP, bolo by to podľa Zachara diskriminačné opatrenie vytvárajúce na trhu výsadné postavenie pre najväčšiu poisťovňu. “Ľudia poistení v Dôvere a Unione by si potom oprávnene mohli klásť otázky, že ich súčasná vládna moc považuje za občanov ‘druhej triedy’,” dodal.

Pre štát by mal byť podľa analytika prioritný cieľ, aby mali ľudia poskytovanú kvalitnú, efektívnu a dostupnú zdravotnú starostlivosť, a to bez ohľadu na to, kde sú poistení a či im starostlivosť poskytuje štátny, súkromný, samosprávny, neziskový či cirkevný subjekt. Nediskriminačné dofinancovanie zdravotníctva je podľa Zachara možné cez navýšenie platieb za poistencov štátu. Rovnako to vnímajú obe súkromné zdravotné poisťovne. Ak by v dôsledku toho zdravotné poisťovne vyprodukovali neoprávnene vysoký zisk, je to podľa neho priestor pre efektívnejšiu reguláciu zisku poisťovní, aby z nej profitovali pacienti napríklad kratším čakaním na diagnostiku a liečbu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Utorkové pojednávanie s predsedom ĽSNS nebude, súdu sa nevrátil spis

Utorkové pojednávanie s predsedom ĽSNS nebude, súdu sa nevrátil spis

Hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom K. naplánované na utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa neuskutoční. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. „Termín utorkového hlavného..