Žilina sa chystá kandidovať na Európske hlavné mesto kultúry 2026

Žilinská radnica (Zdroj: SITA)

Prípravný tím Žilina 2026 rozbieha aktivity pre zapojenie verejnosti a kultúrnych expertov do prípravy prihlášky vo výzve o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Žilina musí zaslať svoju prihlášku najneskôr do 31. októbra 2020 a predstaviť ju na konci januára 2021 pred medzinárodnou porotou.

Mesto avizovalo rozhodnutie kandidovať vo februári po tom, čo bol tento zámer schválený mestskými poslancami. “Kandidatúra nám okrem možností na zviditeľnenie sa v európskom priestore, vytvorí priestor na posilnenie kultúrnej identity mesta. Naše očakávania sa viažu na rozvoj cestovného ruchu, na podporu zveľadenia verejných priestorov a kvalitu života v meste či na rozvoj kreatívneho podnikania. Okrem podpory a rozvoja kultúrnych a spoločenských inštitúcií nám môžu tieto aktivity priniesť nevyhnutné investície zo štátneho rozpočtu a z Európskej únie,” uviedol primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Trojčlenný prípravný tím Žilina 2026 zostavil komplexnú stratégiu pre zapojenie verejnosti a expertov do príprav na kandidatúru Žiliny, začal s mapovaním potrieb kultúrnej a kreatívnej obce a odštartoval diskusie s potenciálnymi medzinárodnými partnermi.

Projekt Európske hlavné mesto kultúry nie je len o prezentácii umenia počas jedného roka, ale o celkovej transformácii mesta a zvýšení kvality života jeho obyvateľov. Preto by sme radi v tejto fáze prípravy zapojili a zozbierali názory čo najväčšieho počtu obyvateľov Žiliny a okolia,” priblížil hlavný konzultant projektu Christian Potiron.

Podľa hovorcu mesta je už dostupná webová stránka www.zilina2026.eu, kde občania nájdu všetky dôležité informácie o kandidatúre. “Prípravný tím vyzýva všetkých obyvateľov Žiliny a okolitého regiónu, aby zdieľali svoj pohľad na kultúru a život v meste v dotazníku, ktorý je súčasťou webovej stránky. Pripravený je pre ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom sektore,” dodal Miškovčík.

Európske hlavné mesto kultúry je jednou z najznámejších a najdlhšie prebiehajúcich iniciatív Európskej únie, ktorej hlavným zámerom je vyzdvihnúť diverzitu európskych kultúr, zdôrazňovať zdieľané kultúrne charakteristiky a podporiť úlohu kultúry v rozvoji miest.

O budúcom držiteľovi titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa rozhodne na konci roku 2021. Zo slovenských miest sa naposledy titulom Európske hlavné mesto kultúry hrdili v roku 2013 Košice.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Blíži sa sté výročie podpisu Trianonskej zmluvy a slovenská vláda pri tejto príležitosti hostila na Bratislavskom hrade priateľské stretnutie s predstaviteľmi Maďarov žijúcich na Slovensku. Členovia mimoparlamentnej strany SMK odovzdali premiérovi pri tejto príležitosti súbor požiadaviek nazvaných Memorandum maďarskej komunity,..