Poslanci môžu získať moc nad generálnym prokurátorom, varuje publicista Juraj Hrabko

Juraj Hrabko (Zdroj: Tablet.tv)

Najväčší problém s predloženou novelou zákona o prokuratúre vidí publicista Juraj Hrabko v tom, že poslanci Národnej rady SR získajú moc nad generálnym prokurátorom. Mohli by ho teda v praxi odvolať kedykoľvek by sa im zachcelo a stačila by na to len nadpolovičná väčšina parlamentu.  

Poslanci môžu v prípade schválenia novely zákona o prokuratúre získať moc nad generálnym prokurátorom, hovorí publicista Juraj Hrabko. Väčšina poslancov v Národnej rade SR by ho totiž mohla kedykoľvek odvolať, informuje portál Teraz.sk.

Podľa Hrabka síce prináša spomínaná novela zákona aj pozitíva, ale hrozí tu zároveň strata nezávislosti pozície generálneho prokurátora, 6. najvyššieho ústavného činiteľa. Podľa návrhu zákona by totiž mal mať parlament možnosť odvolať generálneho prokurátora v prípade, ak nebude vykonávať svoju funkciu „riadne, čestne, nezávisle a nestranne“.

Ide však o veľmi vágne termíny, takže generálny prokurátor by mohol byť v budúcnosti odvolaný v podstate kedykoľvek, stačila by len väčšina v parlamente. „Takúto silu nad generálnym prokurátorom doteraz politická moc nemala,“ podotkol Hrabko.

Zákon nie je šitý na mieru

Opozícia viní vládu, že nový zákon by bol vytvorený ‚na mieru‘ Danielovi Lipšicovi, keďže by na post generálneho prokurátora mohli po novom kandidovať aj ľudia bez prokurátorskej praxe. Hrabko má však trochu iný názor.

„Samozrejme, nemôžem na sto percent vylúčiť, že to bude Daniel Lipšic. Iba si to nemyslím. Inštalovať do funkcie generálneho prokurátora človeka, ktorý je v podmienke… Nepoznám krajinu, ktorá by to urobila. A nemyslím si, že by to Daniel Lipšic prijal, aj keď by ho to lákalo,“ vysvetlil publicista.

Ako lepší nápad by Hrabko videl novelu, ktorá by voľbu generálneho prokurátora upravila po vzore výberu ústavných sudcov. Prezidentke republiky by sa teda predstavili dvaja zvolení kandidáti a ona by vybrala jedného z nich, navrhuje.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...