Diskusia o interrupciách v RTVS vyvolala rozruch. Nemálo ľudí si myslí, že dávať priestor pro-life názorom je niečo ilegálne, komentuje Palko

Martin Poliačik (Zdroj: SITA)

Najnovší diel relácie Do Kríža, ktorú vysiela verejnoprávna RTVS každú stredu po 22 hodine na Dvojke, vzbudil kritické reakcie zo strany časti verejnosti. Pilotný diel natočený ešte vlani sa totiž venoval citlivej téme potratov a hosťami relácie boli vtedy ešte poslanec NRSR Martin Poliačik (PS) a exminister vnútra, bývalý podpredseda KDH Vladimír Palko. K relácii sa vyjadrili nielen obaja diskutéri, ale aj jeden z moderátorov Jaroslav Daniška, ktorý si vyslúžil ostrú kritiku aj od členky progresívcov Zory Jaurovej.

Verejnoprávna RTVS prezentovala premiéru pilotného dielu relácie Do Kríža ako diskusiu liberála a konzervatívca o práve na život pre nenarodených. Martin Poliačik, v čase nahrávania diskusie ešte poslanec parlamentu, v reakcii na odvysielanie pilotného dielu uviedol, že celý formát mu už vtedy „prišiel ako veľký bizár“. Chcel ale vraj pomôcť kamarátovi, ktorý ho oslovil, aby sa relácie zúčastnil a navyše ho lákala predstava diskusie s Vladimírom Palkom.

Exminister vnútra komentoval odvysielanie relácie len stručne na sociálnej sieti. „Dnes sme od rána mali možnosť sledovať v médiách a na fb tvrdé útoky na tvorcov relácie. Na Slovensku je nemálo ľudí, ktorí sú presvedčení, že keď RTVS poskytne taký priestor pro-life názorom, tak je to niečo ilegálne. Tento zápas bude dlhý,“ uvádza Palko.

Včera večer, ako každú stredu RTVS2 odvysielala reláciu "Do kríža". Hosťami Jara Danišku a Štefana Chrappu boli moja…

Gepostet von Vladimír Palko am Donnerstag, 21. Mai 2020

Oveľa rozsiahlejšie a očakávateľne aj kritickejšie sa vo svojom statuse na Facebooku vyjadril Poliačik. Ten kritizuje nielen Palka, ale aj dvojicu moderátorov Jaroslava Danišku a Štefana Chrappu, ktorí diskusie Do Kríža vedú.

Diskusia 4 bielych mužov

„Pocit bizáru len zosilnel po samotnom nakrúcaní, bolo to prvýkrát, čo som aroganciu a pocit nadradenosti pána Danišku nečítal, ale aj videl. Pán Palko bol štandardne demagogický, Pišta sa hľadal a nenašiel. Domov som šiel s tým, že toto predsa nikto príčetný do televízie nemôže pustiť,“ napísal Poliačik na svojom facebookovom profile po odvysielaní dielu relácie natočeného ešte vlani.

Tak, ako v samotnej diskusii, aj v statuse reagujúcom na jej odvysielanie, Poliačik píše, že do relácie mali byť prizvané ženy. „Diskusia štyroch bielych mužov o interrupciách je úplne mimo zdravého nastavenia spoločenskej diskusie,“ zopakoval exposlanec svoje tvrdenie z televíznej debaty.

„Súhlasím s tým, že pán Daniška by s jeho mentálnym nastavením nemal moderovať ani stužkovú na katolíckej škole, nie ešte reláciu vo verejnoprávnej televízii. Po prečítaní zistení Zory Jaurovej o financovaní relácie súhlasím s tým, že je veľmi otázne, či pri tejto relácii bol verejný záujem na prvom mieste,“ kritizuje Poliačik debatu, ktorej bol hosťom.

Podľa Poliačika sa odvysielaním pilotného dielu relácie Do Kríža „naplno ukázalo, ako to vyzerá, keď sa náboženskí fundamentalisti cítia na koni a vedia si pre svoju ideológiu nájsť priestor, peniaze a podporu“.

„Je čas od ostražitosti prejsť k aktívnemu odporu,“ vyzýva Poliačik v závere svojho statusu.

Ak by ste mentálne svety zo včerajšej diskusie na Do kríža chceli skúmať ďalej, odporúčam od otázok pána…

Gepostet von Martin Poliačik am Donnerstag, 21. Mai 2020

Z radov progresívcov sa proti relácii ozvala aj členka strany Progresívne Slovensko Zora Jaurová, ktorá venovala spomínanému dielu diskusie pomerne rozsiahly status. V ňom kritizuje najmä celkovú dramaturgiu, cenu relácie aj fakt, že sa vyrába mimo RTVS a produkuje ju firma založená Jaroslavom Daniškom, ktorý ju aj moderuje.

Jaurová pripomína, že podľa zmluvy s RTVS za 228 555 eur má Daniškova firma dodať 25 dielov 50-minútovej relácie. RTVS zároveň na nakrúcanie poskytuje kompletný kamerový prenosný voz, všetku osvetľovaciu a kamerovú techniku, vrátane dopravy a personálu.

„Diskusia o interrupciách medzi 4 mužmi, v ktorej dvaja moderátori a jeden hosť systematicky ironizujú a osobne napádajú názorového protivníka bez elementárnej snahy prezentovať divákovi RTVS dôstojnú a vyváženú konfrontáciu názorových pozícií je popretím verejnoprávnosti v tej najčistejšej podobe,“ píše Jaurová.

DO KRÍŽA NIELEN S VEREJNOPRÁVNOSŤOU, ALE AJ S FINANCOVANÍM📻 Odkedy RTVS vysiela reláciu Do kríža, kladiem si otázku,…

Gepostet von Zora Jaurová • Progresívne Slovensko am Mittwoch, 20. Mai 2020

Reakcia moderátora

Na kritiku vznesenú voči relácii Do Kríža aj konkrétnemu dielu, ktorý sa venoval interrupciám, reaguje Jaroslav Daniška tiež na sociálnej sieti. Moderátor v reakcii argumentuje cenu relácie aj obsahovú stránku a píše, že ide o polemickú diskusiu. Podľa Danišku sa na relácii nikto neobohacuje a „sumy znesú porovnanie s inými reláciami, viacerí kolegovia vyrábajú aj iné relácie, honoráre a faktúry zodpovedajú pomerom“.

Podľa Danišku nie je dôležité len to, čo sa kritizuje, ale aj kto kritizuje. „Do kríža čelí kritike progresívne-liberálnej političky Zory Jaurovej (Zora Jaurová • Progresívne Slovensko), ktorá napadá názov, dramaturgiu, podsúva údajne extrémne názorové pozície mojej osoby, jednostrannosť, nevyváženosť plus pridáva ideologické výhrady (že napr. o ľudských právach nenarodených detí diskutujú muži),“ pripomína novinár.

To, čo sa odohráva je podľa Danišku politický zápas. „Za tvorcov relácie Do kríža a za seba hovorím, že si ceníme pluralitu a veríme, že kresťanský a konzervatívny formát diskusie o celospoločenských a politických témach do verejnoprávnej televízie patrí,“ uzatvára svoju reakciu Daniška.

Relácia Do kríža čelí nepravdivej a manipulatívnej kritike, tu je moja reakcia na obvinenia Zory Jaurovej a Mirky Kernovej.

Gepostet von Jaroslav Daniška am Donnerstag, 21. Mai 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...