Dva moslimské sviatky sa stanú štátnymi sviatkami Ukrajiny

Vladimír Zelenský, prezident Ukrajiny (Zdroj: SITA)

Na Ukrajine pribudnú dva nové štátne sviatky, moslimské sviatky Eid al-Aidha a Eid al-Fitr. Uviedol to ukrajinský prezident Vladimír Zelenský pred predstaviteľmi krymských Tatárov počas pamätného dňa obetí genocídy krymských Tatárov.

Pred pár dňami, dňa 18. mája, oznámil ukrajinský prezident Vladimír Zelenský, že dva moslimské sviatky, Eid al-Adha a Eid al-Fitr, sa stanú štátnymi sviatkami. Prezident to oznámil v deň, kedy sa pripomína pamiatka obetí genocídy krymských Tatárov, informuje Kyiv Post.

Spomínané dva dni sú jediné oficiálne sviatky islamu. Deň Eid al-Adha pripomína proroka Abraháma (Ibrahima) a Eid al-Fitr zase pripomína ukončenie moslimského pôstneho mesiaca Ramadán. Zavedenie nových štátnych sviatkov podľa ukrajinskej vlády súvisí s vychádzaním v ústrety ukrajinskej moslimskej populácii a najmä etnickej skupine spomínaných krymských Tatárov.

Podľa ukrajinského prezidenta by sa totiž všetci mali cítiť ako plnohodnotní občania Ukrajiny. „Chceme vás podporovať nie len slovne, ale aj na legislatívnej úrovni,“ uviedol Zelenský pred predstaviteľmi krymských Tatárov.

Podpora Tatárov

Ukrajinský prezident tiež inicioval vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by sa starala o legislatívne či ekonomické problémy Tatárov na Ukrajine. Zelenský zároveň odobril kandidatúru tatárskej političky Emine Džepparovej na miesto zástupkyne ministra zahraničných vecí.

Tatári sa usadili na Krymskom polostrove v 13. storočí, keď ho dobyli v rámci mongolskej výpravy pod Batuchánom. V 15. storočí tu vznikol Krymský chanát, ktorý vytrval do 18. storočia, kedy bol pripojený k Rusku.

V roku 1944 bolo pod Stalinovou vládou deportovaných niekoľko stotisíc Tatárov do strednej Ázie, odkiaľ sa po Perestrojke niektorí vrátili späť na Krym. Po ruskej okupácii Krymu v roku 2014 sa časť krymských Tatárov presunula do ukrajinského vnútrozemia.

Islam vyznáva asi 1 percento obyvateľov Ukrajiny.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

V Belgicku budú od pondelka otvorené bary a reštaurácie, ktoré zatvorili pred viac ako dvoma mesiacmi v rámci obmedzení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Stane sa tak v súvislosti s ďalšou fázou uvoľňovania obmedzení. Premiérka Sophie Wilmes v..