Stálo to za to? Ľudia kvôli fotkám pre internetovú výzvu zničili úrodu v chránenej oblasti

(Zdroj: Facebook)

Zvýšený pohyb vozidiel a ľudí v chránenej oblasti Bielych Karpát a poničené cudzie polia nevšednej ďateliny. Aj tak by sa dal zostručniť výsledok internetovej výzvy, v ktorej ľudia v honbe za čo najlepšou fotografiou takpovediac nepozerali napravo-naľavo a zdevastovali časť úrody na Záhorí.

Pekné fotografie sú pre mnohých ľudí v súčasnej dobe veľmi ceneným artiklom, v niektorých prípadoch až tak veľmi, že kvôli tomu neváhajú ničiť cudzí majetok, hoci si dôsledky svojho konania v plnej miere možno neuvedomujú.

Presne o tom je čerstvý prípad zo Záhoria, ktorý aj počas dneška zdieľa a komentuje množstvo užívateľov sociálnych sietí. Na jeho začiatku stála výzva influencerov, ktorí objavili novú tamojšiu atrakciu a miesto pre zvečnenie pekných okamihov v prírode – polia ďateliny purpurovej.

Buď opatrný, iba kvôli včelám

Vyzvali preto bežných ľudí, aby sa k nim pridali a urobili si podobné zábery v týchto krvavočervených lánoch aj oni a podelili sa o ne so zvyškom internetového osadenstva.

„Vydaj sa na cestu a ulov si podobnú fotografiu na svoj Instagram. Nezabudni na fotografii označiť @zahori.sk. Buď však opatrný, rozkvitnutá ďatelina prilákala aj včely, ktoré si tam plnia svoju úlohu,“ napísal napríklad portál záhorí.sk.

Iniciátori tohto nápadu však pravdepodobne neodhadli, čo takéto konanie spôsobí. Rezultátom totiž nie sú len „nahnevané“ včely, ale dozaista aj poľnohospodár a majiteľ pozemku, ktorý túto flóru vysadil a stará sa o ňu.

Majiteľ sa nepoteší

Výsledok návalu mnohých zvedavcov či amatérskych fotografov na lokality, aké sa nachádzajú napríklad pod obcou Sobotište pod vrchom Pecková, vidíte nižšie a zrejme nepotrebuje obsiahlejší komentár.

Na miestach bolo vidno množstvo aut a ľudí v CHKO Biele Karpaty, zdevastované stovky či tisícky rastlín a s tým súvisiacu materiálnu škodu. Niektorí neželaní návštevníci dokonca ďatelinu trhali a odnášali si ju domov.

Na čo rastlina slúži?

Ďatelina purpurová tvorí mäkké, chĺpkaté tmavočervené kvety. Plodina sa používa na zelené hnojenie a ako okrasná kvetina. Karmínová kvetina je veľmi vhodná pre prírodné záhrady a slúži ako včelárska rastlina pretože láka včely a čmeliaky.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Blíži sa sté výročie podpisu Trianonskej zmluvy a slovenská vláda pri tejto príležitosti hostila na Bratislavskom hrade priateľské stretnutie s predstaviteľmi Maďarov žijúcich na Slovensku. Členovia mimoparlamentnej strany SMK odovzdali premiérovi pri tejto príležitosti súbor požiadaviek nazvaných Memorandum maďarskej komunity,..