Smer sa môže poraziť len sám, namiesto prúserov koalície riešime problémy vlastnej strany, priznal Jarjabek

Dušan Jarjabek (Zdroj: SITA)

Čo môže položiť Smer, kedy bude stranícky snem a bude sa na ňom voliť prípadný nástupca Roberta Fica? Tieto otázky zaznievajú na slovenskej politickej scéne aj v médiách stále častejšie. Na niektoré z nich sme sa opýtali dlhoročného poslanca tejto strany, vysokoškolského pedagóga a operného speváka Dušana Jarjabka, ktorý je toho názoru, že by sa tieto veci mali riešiť vo vnútri Smeru. O odchode poslanca Podmanického zo strany si Jarjabek myslí svoje.

Na margo súboja o stoličku predsedu Smeru, o ktorú prejavil v poslednej dobe záujem expremiér Peter Pellegrini, Jarjabek pre Denník S uviedol, že nemá problém so zvolaním straníckeho snemu ani s prípadnou voľbou predsedu.

Dodal však, že na všetko sú stanovy, ktoré musia byť dodržané a o tom, kto bude predsedom Smeru, podľa neho rozhodnú stranícke orgány, predsedníctvo a členovia strany. Stranícku základňu Smeru tvorí vyše 16-tisíc členov.

K nedávnemu odchodu poslanca Jána Podmanického Jarjabek uviedol, že v prípade akejsi platformy, ktorú chcel Podmanický tvoriť spolu s poslancom Kérym (Smer-SD) a predstaviteľmi KDŽP zvolenými na kandidátke ĽSNS ide o individuálne aktivity.

Slobodné rozhodnutie Kéryho a Podmanického

„Podľa mojich informácií, všetci títo páni, ktorí sa zúčastňovali tejto platformy, mali zrejme odísť zo svojich strán. Rátalo sa s tým, že sa tejto platformy mali zúčastňovať aj pani Záborská, pán Vašečka a istá skupina ľudí, ktorá má rovnaké myslenie v rámci svojej životnej filozofie,“ povedal Jarjabek s tým, že tieto veci sú na úrovni neoverených parlamentných klebiet.

Kroky Podmanického a Kéryho neboli podľa neho preberané v straníckom klube a boli preto prekvapením pre všetkých. Jarjabek tvrdí, že obaja menovaní poslanci dali najavo svoju náklonnosť voči istej životnej filozofii, ktorú nechce poslanec odsudzovať ani jej pritakávať. Podľa neho je to ich slobodné rozhodnutie.

„Bol by som radšej, keby sme sa o tom bavili v rámci klubu, respektíve, keby mali možnosť na tom klube povedať svoje a bola by rozpútaná širšia vnútroklubová diskusia. Nestalo sa, ale to neznamená, že to budú moji nepriatelia,“ dodal Jarjabek s tým, že ho tento krok jeho straníckych kolegov skutočne prekvapil, pretože o tom nevedel vraj nikto zo Smeru.

Snem Smeru

Na otázku, kedy a či vôbec bude tento rok stranícky snem Smeru, Jarjabek potvrdil slová svojej straníckej kolegyne Moniky Beňovej, ktorá sa pre Denník S prednedávnom vyjadrila, že sú v hre dva termíny, kedy by sa smeráci mohli stretnúť na sneme, septembrový a decembrový.

Jarjabek však dodal, že ho na celej debate o sneme a prípadnej voľbe predsedu strany Smer-SD mrzí jedna vec. „Namiesto toho, aby sme sa absolútne sústredili na opozično-koaličný politický boj, na návrhy zákonov v parlamente, namiesto toho, aby sme ich kritizovali, ponúkali alternatívne riešenia a sústredili sa na atmosféru blížiaceho sa policajného štátu, ak to takto pôjde ďalej, tak namiesto toho, sa tu bavíme o nejakých vnútrostraníckych záležitostiach. Rozpútavame okolo týchto vecí celospoločenskú debatu a neprajníci sú radi, že takéto veci sa riešia verejne,“ povedal pre Denník S.

Poslanec zopakoval, že ide o vnútrostranícke záležitosti, ktoré verejnosť aj tak nevyrieši a musí si ich vyriešiť Smer sám. „Toto je podľa mňa zle, my odpútavame pozornosť od tých, doslova spoločenských prúserov, ktoré už zavinila táto koalícia. Namiesto toho, aby sme ich riešili, ‚vymysleli‘ sme si náhradnú tému, ktorou zaťažujeme spoločnosť,“ priznal Jarjabek s tým, že ide o chybu Smeru.

Voľba predsedu

Peter Pellegrini už viackrát deklaroval, že sa chce na straníckom sneme uchádzať o post predsedu. Voľba šéfa strany je podľa poslanca prirodzená vec, ale musí rozhodnúť s čistou hlavou. „Mňa ale štve, že sa táto vnútrostranícka téma dostala na verejnosť, pretože verejnosť nepozná všetky súvislosti,“ povedal Jarjabek.

Poslanec varoval, že ktokoľvek zo Smeru sa k tejto veci vyjadruje, strieľa od pása, pretože téma prípadnej voľby predsedu strany nie je vôbec prerokovaná so straníckymi organizáciami. Dôvodom je, že sa strany jednoducho nesmú stretávať na masových akciách v rámci zákazu zhromažďovania.

Vnútrostranícka debata o možnosti voľby predsedu podľa Jarjabeka ešte neexistuje a nie sú jasné, smerovania, východiská ani jednotlivé názory.

Smer sa môže poraziť len sám

Jarjabek upozornil na to, že v prípade názorových nezhôd v Smere netreba hovoriť o Ficovi a Pellegrinim, ale napríklad o Kérym a Blahovi. „V otázkach života a smrti je to niekedy až protirečivý rozkol, a predsa cez to všetko je Smer strana, ktorá dokázala takýchto ľudí spojiť na základe toho, čo spojiteľné bolo a vedeli sme sa vždy všetci dohodnúť na základe nejakého kompromisu,“ vyhlásil Jarjabek. Dodal, že dochádza k ostrým debatám v strane, ale nakoniec dôjde k dohode, ktorú nikto neporuší.

„Ak sa zhodneme na kompromisnom názore, tak za to zahlasujeme všetci a toto v Smere do dnešného dňa bolo a dúfam, že to bude pretrvávať, pretože to robilo Smer silným. Tu nemáte spoločnosť Matovičových satelitov, ktorá sa ani len nepozná, keď príde do parlamentu,“ uviedol dlhoročný člen Smeru. Varoval pritom, že vláda môže síce mať v súčasnosti ústavnú väčšinu, ale tá bude podľa neho trvať len po schvaľovanie rozpočtu.

Smer má podľa Jarjabeka svoje špecifiká aj v rámci európskych strán sociálnych demokratov. „Je oveľa národnostnejší ako niektoré európske strany, čo mu niekedy pochopiteľne robilo problém. Dnes je situácia, že neexistuje ľavicová alternatíva voči Smeru a Smer nemôže poraziť nikto, Smer sa môže poraziť len sám,“ dodal pre Denník S.

Jarjebek podľa vlastných slov dúfa, že sa pri voľbe predsedu strany dosiahne kompromis. „Ja dúfam, že všetci si uvedomia, že Smer je silný len vtedy, keď ťahá za jeden povraz a ja v to naozaj verím,“ povedal poslanec. Pripomenul, že kandidovať na post predsedu môže ktokoľvek, nielen Peter Pellegrini a Robert Fico, a vraj bude záležať na tom, akú víziu strany členovia základných organizácií a predsedníctvo podporia.

„Ja som presvedčený, že vízia, ktorá bude najpresvedčivejšia pre všetkých sa nakoniec ujme. Pokiaľ to tak nebude, je to tragédia,“ uzavrel Dušan Jarjabek.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...