Rozbory podzemnej vody na nelegálnej skládke Farná v Bratislave ukázali vážne chemické znečistenie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Rozbory podzemnej vody na nelegálnej skládke Farná pri Vajnorských jazerách v Bratislave ukázali závažné znečistenie chemickými látkami. Na spoločnej tlačovej konferencii to dnes oznámili minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO ) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Podľa nich boli do podzemnej vody na nelegálnej skládke úmyselne vypúšťané chemické látky. Konkrétne zloženie chemického odpadu ministri zatiaľ nešpecifikovali, a to vzhľadom na aktuálne policajné vyšetrovanie.

Podľa Jána Budaja sa o skládke Farná bude v blízkej budúcnosti hovoriť veľmi často, pretože vzniknuté znečistenie je „veľmi vážne“. „Cítim povinnosť povedať, že ma šokovalo zloženie jedov, ktoré sa na tejto skládke objavili. Slovenská inšpekcia životného prostredia bude skúmať aj okolie tejto skládky. Je neuveriteľné, že život ohrozujúce látky boli ľudia schopní vyhadzovať priamo do spodnej vody,“ povedal Budaj.

Šéf envirorezortu uviedol, že nerozumie tomu, ako je možné, že ľudia, ktorí porušili zákon o ochrane životného prostredia, boli schopní pre vidinu zisku poprieť aj pud vlastnej sebazáchovy.

Podľa Budaja museli úradníci vedieť o nelegálnej skládke odpadu a znečistenej spodnej vode niekoľko rokov. Zatiaľ tak páchatelia environmentálnej kriminality ušetrili na nedodržiavaní pravidiel skládkovania odpadu stovky miliónov eur. Z miesta výskytu nelegálnej skládky Farná je zároveň zvážaný aj stavebný materiál používaný pri výstavbe bratislavského obchvatu.

Polícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia budú teraz skúmať, kde všade bol stavebný materiál, ktorý sa vyskytuje na nelegálnej skládke, rozvážaný. Skládka Farná pritom bola oficiálne vedená ako zberný dvor, v ktorom mal byť odpad triedený.

Podľa Mikulca je uvedená skládka jedným z najzávažnejších enviromentálnych zločinov, ktorými sa polícia v súčasnosti zaoberá. „Momentálne je vyšetrovanie vo fáze znaleckého dokazovania,“ povedal minister vnútra.

Dodal, že o všetkých ďalších zisteniach plánujú oba rezorty informovať verejnosť bezodkladne, teda ihneď, ako im to dovolí stav policajného vyšetrovania.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Blíži sa sté výročie podpisu Trianonskej zmluvy a slovenská vláda pri tejto príležitosti hostila na Bratislavskom hrade priateľské stretnutie s predstaviteľmi Maďarov žijúcich na Slovensku. Členovia mimoparlamentnej strany SMK odovzdali premiérovi pri tejto príležitosti súbor požiadaviek nazvaných Memorandum maďarskej komunity,..