COVID-19 prinesie hospodársku recesiu a menší počet návštevníkov MS 2022, tvrdia katarskí organizátori

Al Thawadi (Zdroj: SITA)

Do začiatku majstrovstiev sveta vo futbale v Katare síce ešte zostáva dva a pol roka, organizátori však už upozorňujú na možný nižší počet návštevníkov zo zahraničia vzhľadom na ekonomické dopady pandémie koronavírusu.

Katarčania tušia celosvetovú recesiu a v jej dôsledku menšiu kúpyschopnosť obyvateľstva spojenú s obmedzeným cestovaním fanúšikov za futbalom.

Pravdepodobne vstupujeme do recesie. Rátame s tým, že sa bude menej cestovať a padne to aj na majstrovstvá sveta vo futbale. Nie každý si bude môcť dovoliť prísť povzbudiť svoje mužstvo k nám do Kataru,” vyhlásil generálny sekretár organizačného výboru MS 2022 Hassan Al Thawadi.

Katarčania stále veria, že šesť z ôsmich štadiónov pre majstrovstvá sveta stihnú postaviť do konca tohto roka a to napriek vynútenej prestávke spôsobenej koronakrízou. Majstrovstvá sveta sú naplánované na november a december 2022. Neskorší termín oproti tradičnému júnu či júlu dáva organizátorom viac času na prípadné globálne obnovenie cestovania vo svete.

Som optimista v tom, že do roku 2022 pandémiu spoločne ako ľudstvo prekonáme. Ekonomické dopady však budú vysoké a rýchly návrat k tradičnému spôsobu života otázny,” pripomenul Al Thawadi. Katar sľubuje, že ponúkne cenovo dostupný svetový šampionát.

Na druhej strane táto na rope závislá krajina z Perzského zálivu tiež bude musieť riešiť ekonomické dopady pandémie. Jeden zo sponzorov MS 2022 Qatar Airways už v dôsledku takmer úplného zastavenia celosvetovej leteckej dopravy ohlásil znižovanie pracovných miest.

Sme odhodlaní nájsť rovnováhu medzi našimi finančnými potrebami, ktoré sú napojené na priemysel a sektor služieb a tým, čo budú schopní zaplatiť fanúšikovia za to, aby videli naživo zápasy MS,” pokračoval Al Thawadi.

Katar dlhodobo čelí hospodárskemu aj diplomatickému bojkotu viacerých ďalších krajín v Perzskom zálive, ktoré tvrdia, že podporuje extrémizmus v regióne Arabského polostrova. Vláda emirátu tieto obvinenia popiera, ale v Katare sa s tým museli naučiť fungovať.

Poznanie, že nás okolité štáty príliš nemusia, nás prinútilo pozerať sa viac na seba a svoje zdroje. Prehĺbilo to v nás väčší pocit odolnosti a nezávislosti voči svojim susedom. A lepšie nás to pripravilo aj na situáciu, ktorá tu nastane po skončení krízy súvisiacej s ochorením COVID-19,” dodal Al Thawadi.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...