Bývalý pražský imám ide na 10 rokov do basy. Tvrdí, že právo ČR neuznáva

Samer Shehadeh (Zdroj: reprofoto idnes.cz)

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh strávi za účasť v teroristickej skupine desať rokov vo väzení. Jeho brat Omar dostal 11 rokov a jeho švagriná Fátima Hudková šesť rokov. Rozhodol o tom vo štvrtok Vrchný súd v Prahe, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Bývalý imám dlhodobo tvrdí, že české právo neuznáva, čo demonštroval aj pri štvrtkovom vyhlásení rozsudku, počas ktorého ostal sedieť. Posediačky si teda vypočul, že ho vrchný súd uznal vinným z účasti v teroristickej skupine vo forme pomoci. Toho sa podľa senátu dopustil finančnou podporou džihádistov v Sýrii a tým, že pomáhal bratovi Omarovi aj Hudkovej dostať sa do Sýrie.

Podľa obžaloby bývalý pražský imám pomohol v novembri 2016 svojmu bratovi vycestovať do Sýrie a pripojiť sa k teroristickej organizácii Džabhat Fatah aš-Šám (Front dobytie Sýria). Neskôr mal zabezpečiť cestu aj Hudkovej, ktorú predtým cez internet s Omarom oddal.

Teroristickej organizácii tiež cez sprostredkovateľov niekoľkokrát poslal peniaze. Bývalý imám sa k pomoci bratovi a jeho žene i k posielaniu peňazí do Sýrie na hlavnom pojednávaní priznal. Nepovažuje to však za trestné. Omar Shehadeh a Hudková sú na úteku. Polícia po nich stále pátra.

Bratia Shehadehovci sa narodili v Prahe a majú palestínske korene. Dievča podľa vyšetrovateľov pochádza zo Stredočeského kraja a prijala meno Fátima, pričom odišla cez Turecko do Sýrie, aby sa stala nevestou mladšieho z bratov, ktorý sa zapojil do džihádu.

Podľa obžaloby na ňu čakal v Sýrii a bývalý imám obom s celou akciou pomáhal. Vo vyjadrení sa označila za mudžáhida, teda bojovníka svätej vojny proti neveriacim. Matke písala, že je teroristka a že sa chcela zapojiť do džihádu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...