Japonci stiahli kontroverzné logo pripomínajúce COVID-19, bolo v rozpore s olympijskými ideálmi

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Špeciálne vytvorené logo olympijských hier v Tokiu porušovalo autorský zákon, preto ho radšej stiahli z obehu. Kontroverzná kresba kombinovala pôvodné logo s vlastnosťami vírusu COVID-19 a organizačný výbor konštatoval porušenie autorských práv. Preto ju odstránili z webovej stránky Japonského klubu zahraničných korešpondentov.

Predseda klubu Khaldon Azhari zdôraznil, že nejde o obmedzovanie slobody prejavu na používanie paródie alebo satiry. “Verím, že sme týmto krokom nikoho neurazili a ak áno, ľutujeme to. V 75-ročnej histórii nášho klubu sme boli majákom slobody tlače v Japonsku a tieto hodnoty chceme aj naďalej zdieľať.” uviedol Azhari.

Logo OH 2020 v Tokiu s výstupkami po okrajoch pripomínajúce vlastnosti ochorenia COVID-19 sa objavilo na obálke časopisu klubu zahraničných korešpondentov v apríli tohto roku. Po zasadnutí organizačného výboru olympijských hier ho vymazali z internetovej podoby. V už vytlačenom časopise logicky zostalo. “Zámerné priradenie nášho loga k vírusu COVID-19 je v priamom rozpore s ideálmi olympijského hnutia. Vrhá to na nás negatívne svetlo,” píše sa vo vyhlásení organizačného výboru OH 2020.

Azhari na to zareagoval takto: “Japonské médiá sa až príliš často zaoberajú obmedzeniami, týkajúcimi sa paródie či určitých televíznych záberov. Japonci majú priveľa obmedzení. Verím, že tento incident otvorí diskusiu v tejto veci.”

Olympijské hry v Tokiu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu presunuli z leta 2020 o jeden rok neskôr. Nový termín najväčšieho letného sviatku športovcov stanovili na 23. júla – 8. augusta 2021. Po skončení olympijských hier prídu na rad paralympijské hry pre zdravotne znevýhodnených športovcov (24.8. – 5.9.).

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...