Maďarsko zakázalo právne uznanie transrodových osôb

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Maďarskí poslanci v utorok schválili legislatívu, ktorá zakazuje právne uznanie transrodových občanov. Novela zákona o matrikách, ktorú schválili zväčša poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, bráni transrodovým a intersexuálnym osobám úradne si zmeniť pohlavie zodpovedajúce ich rodovej identite.

Návrh zákona mení na úradných dokumentoch kategóriu “pohlavie” na “pohlavie pri narodení”, ktorá je definovaná ako “biologické pohlavie určené primárnymi pohlavnými charakteristikami a chromozómami“. Po určení sa pohlavie už v tejto kategórii nedá zmeniť.

Novela zákona bola súčasťou veľkého legislatívneho balíčka, ktorý predložil parlamentu vicepremiér a predseda Kresťanskodemokratickej ľudovej strany Zsolt Semjén. “Vzhľadom na to, že úplná zmena biologického pohlavia nie je možná, je potrebné v zákone konštatovať, že ho nie je možné zmeniť ani v matrike,” uvádza sa v sprievodnom vysvetlení novely.

Legislatíva sa stretla s ostrou kritikou zo strany ľudskoprávnych skupín, ktoré žiadajú maďarského prezidenta, aby novelu nepodpisoval a poslal ju na ústavný súd. Obavy o novele vyjadrili napríklad aj Európsky parlament, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, komisárka Rady Európy pre ľudské práva či Maďarská psychologická spoločnosť.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter