Ak sa NHL nerozbehne, súťaž príde o pätinu príjmov. Problémom môže byť aj režim na hraniciach USA a Kanady

Hráči vystupujúci z lietadla (Zdroj: SITA)

Niečo vyše týždňa zostáva do momentu, keď by malo vedenie NHL oznámiť formát či spôsob návratu prestížnej zámorskej profiligy v tejto sezóne a či vôbec sa tak stane. Komplikácie by však mohlo priniesť aktuálne vyhlásenie kanadského premiéra Justina Trudeaua, že obmedzený pohyb na hraniciach USA a Kanady potrvá minimálne do 21. júna.

A je reálne, že tieto obmedzenia potrvajú do začiatku júla. “Dúfam, že to nebude mať významný dopad na naše ďalšie diskusie o časovom harmonograme návratu NHL,” vyjadril sa k vyhláseniu kanadského premiéra zástupca komisára NHL Bill Daly.

Sedem z 31 účastníkov NHL je z Kanady, ale v jednotlivých kluboch pôsobí väčšina hráčov z tejto krajiny, ktorí na začiatku pandémie koronavírusu v Severnej Amerike zamierili do svojich domovov a potrebujú sa vrátiť k svojim zamestnávateľom. Istý problém môže vzniknúť aj pri hráčoch z Európy, ktorí rovnako odcestovali domov vrátane viacerých Slovákov. Ich podiel na celkovom počte hokejistov, ktorí sa potrebujú vrátiť do klubov je 17-percentný.

O prípadnom pokračovaní v sezóne 2019/2020 rozhodne výbor zložený zo zástupcov NHL a hráčskej asociácie NHLPA. Sezóna sa zastavila 12. marca a prakticky od začiatku komisár Gary Bettman presadzuje myšlienku dohrať ročník aj za cenu toho, že by sa play-off malo začať až v septembri. Medzi najviac diskutované možnosti patrí formát play-off s 24 mužstvami iba vo vybraných mestách bez výraznejších nárokov na cestovanie a bez prítomnosti fanúšikov.

Malo by ísť o dve mestá menej postihnuté šírením koronavírusu, ktoré by sa tak stali pre zvyšok základnej časti a play-off centrami konferencií. Zvažuje sa aj možnosť hrať až do októbra s tým, že nová sezóna by sa začala v decembri alebo januári budúceho roku.

Obranca New Jersey Devils Connor Carrick sa vyjadril, že verí v rozumné rozhodnutie a bude ho brať ako nezvratný fakt. “Akékoľvek riešenie bude zaujímavé. Bude to novinka, ktorú budeme musieť prijať,” uviedol Carrick.

Skúsený brankár v službách Devils Cory Schneider vidí väčšie problémy. “Dokedy môžeme čakať s rozhodnutím? Kedy bude už neskoro na to, aby sa sezóna dohrala. A ako na tom budú hráči z tímov, ktoré sa vôbec nedostanú do play-off?,” pýta sa 34-ročný Američan.

Čoraz viac hokejistov z Európy sa prikláňa k názoru, že aktuálna sezóna NHL by sa už nemala dohrávať. A to aj napriek tomu, že všetkým zainteresovaným stranám by vznikli veľké finančné straty.

Český obranca Washingtonu Radko Gudas v tom má jasno: “Je trochu smutné, že pre peniaze sú majitelia klubov ochotní riskovať zdravie toľkých ľudí,” cituje Gudasa portál idnes.cz. Jeho krajan z tímu Carolina Hurricanes Petr Mrázek má podobný názor, ale z iného dôvodu: “Je hlúposť pokračovať, keď sme dva mesiace vôbec nehrali.”

Ak by sa McDavid, Crosby či Ovečkin už v tejto sezóne nevrátili do akcie na ľade, ligové príjmy by klesli o jednu pätinu, čo predstavuje asi miliardu dolárov. Na tieto príjmy sú naviazané aj platy hráčov. Znamenalo by to, že hokejistom by museli v budúcej sezóne brať reálne menej peňazí,” píše expert idnes.cz.

Faktom je, že akýkoľvek formát návratu hokeja úplne nevylúči riziko infekcie medzi hráčmi, ktorí v súbojoch pri mantineli nemajú šancu dodržať sociálne odstupy a po zápase sú nútení rýchlo sa osprchovať, aby sa zbavili prepotených dresov. Napriek tomu v NHL stále beží naplno akcia “Zachráňme sezónu.”

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...