PRIESKUM: Američania by zakázali arabské číslice aj teóriu veľkého tresku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Viac ako polovica (56%) obyvateľov Spojených štátov je proti tomu, aby sa ich deti v škole učili matematiku prostredníctvom arabských čísel, ktoré dnes používa celý západný svet. Vyplýva to z prieskumu, ktorého cieľom bolo vyvolať predsudky v tých, ktorí otázku nepochopili.

Arabské čísla, teda 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9 vytvorili indickí matematici okolo roku 700 a neskôr sa vďaka obchodu rozšírili cez arabské krajiny až do Európy. Dnes sú univerzálnym jazykom takmer celého sveta.

V prieskume americkej spoločnosti Civic Science zameranej na vytváranie prieskumov verejnej mienky kládli respondentom otázku: „Mali by byť na školách v Amerike súčasťou učebných osnov arabské číslice?“. Z  3 624 respondentov až 2 020 odpovedalo „nie“.

Vtipne smutný výsledok

Súčasťou prieskumu nebolo vysvetlenie, čo to sú arabské číslice a iba necelá tretina (29%) opýtaných uviedla, že by mali byť súčasťou výučby. 15 percent respondentov na vec nemalo názor.

Riaditeľ spoločnosti Civic Science John Dick výsledky prieskumu okomentoval na Twitteri slovami: „Najsmutnejší a zároveň najvtipnejší dôkaz americkej bigotnosti, aký sme kedy v našich dátach videli“. Dick tvrdí, že išlo o vyvolanie predsudkov v ľuďoch, ktorí otázku nepochopili.

Rozdielne odpovedali na otázku priaznivci republikánov a demokratov. Odpor voči arabským číslam na školách prejavilo až 72 percent republikánskych voličov v porovnaní s 40 percentami demokratov.

V prieskume však padla aj druhá otázka smerovaná opačne a mala za cieľ vyprovokovať predsudky u demokratov. „Mala by byť na školách v Amerike súčasťou učebných osnov teória vzniku vesmíru od katolíckeho kňaza Georgea Lemaitrea?“. Na túto otázku až 73 percent voličov demokratov odpovedalo „nie“. Rovnako reagovalo len 33 percent republikánov.

Voliči demokratov v prieskume odmietli výučbu tejto teórie z nevedomosti a pre obavy z toho, že by mohlo ísť o kreacionistické náboženské myšlienky, keďže ich formuloval katolícky kňaz.

George Lemaitre však bol belgický kňaz a lekár, ktorý prvý formuloval teóriu o expanzii vesmíru a tvrdil, že pôvod všetkého je v jedinej častici. Táto myšlienka je dnes známa ako Teória veľkého tresku.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie katedrály Notre-Dame otvorili pre verejnosť

Nádvorie parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú vlani 15. apríla zničil požiar, znovu otvorili pre verejnosť. Podľa organizácie zodpovednej za opravu gotickej stavby to umožnilo ukončenie hĺbkového čistenia priestoru, ktorého cieľom bolo odstránenie toxického oloveného prachu z nádvoria. Oznámili to..