Čaputová – nekresťanská kresťanka

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Pani Zuzana Čaputová je podľa vlastných slov pokrstená, má za sebou prvé sväté prijímanie, hlási sa ku kresťanským hodnotám a chodí do kostola. A popritom podporuje adopcie detí homosexuálnymi pármi. Je to presne tak zvláštne, ako to znie.

Môj osobný vzťah ku kresťanstvu je komplikovaný a osobne sa za vyznávača tohto náboženstva nepovažujem, no na druhej strane si nesmierne ctím jeho hodnotový a filozofický prínos pre náš kultúrny okruh. A núti ma to k tomu, aby som v tomto prípade neostal ticho. Zdá sa totiž, že kandidátka Čaputová je pri tejto téme ukážkový mačkopes podľa všetkých mysliteľných štandardov a treba ozrejmiť prečo.

Kresťanstvo v prvom rade nie je bonboniéra, z ktorej si môže človek vyberať len to čo sa mu hodí a ignorovať, že v konečnom dôsledku budú jeho postoje protirečiace. Tobôž ak sa k nemu sám ako k celku hlási a šermuje s ním v dôležitej volebnej kampani. Ak pani Čaputová zmení názor a povie, že z kresťanstva preberá len určité svoje postoje a ich zvyšok formuje prísne liberálna doktrína, bolo by to úprimnejšie.

Kresťanstvo je totiž uzavretý hodnotový systém, v ktorom sú niektoré typy správania žiadúce, iné tolerované a posledné prísne zakazované. V kresťanskej morálke sú ťažkým hriechom už samotné predštádiá homoadopcie, o ktorých sme viedli verejnú debatu X rokov dozadu. Respektíve viesť mali. Relativizovať sa to nedá, inak človek nie je kresťan s takou istotou, s akou nie je napríklad libertarián ten, ktorý sa zasadzuje za maximalizáciu štátnej moci.

Platí tiež, že jeden z pilierov kresťanskej náuky je večnosť a nemennosť Kristovho učenia. Preto majú isté myšlienky vyrieknuté v stredoveku rovnakú relevanciu ako tie, ktoré budú zaznievať o 300 rokov v budúcnosti. Brať to doslovne najmä v oblasti vedy a technológii je samozrejme nezmysel a isté korekcie v duchu doby sú nevyhnutnosť, no základné hodnotové vodidlo jednoducho nemôžete obracať naruby.

Ak má kresťanstvo iba kopírovať tézy liberálneho establišmentu a nebyť akousi protiváhou, potom je absolútne zbytočné (však, pán Prostredník?). V prípade, že chcete pripustiť opak, zaujíma ma, čo bude považované za „kresťanské“ o 20 rokov. Miništranti tretieho pohlavia a dragqueens v materských školách?

Čaputová má v tejto otázke buď chaos (čo by vysvetľovalo už len jej členstvo v Progresívnom Slovensku) alebo je rovnaký pokrytec ako pán Šefčovič, ktorý kresťanstvo zázračne objavil len zopár týždňov dozadu a využíva ho ako páku na pritiahnutie konzervatívnejšieho elektorátu.

Jedno aj druhé je smiešne a nehodné budúcej hlavy štátu. Ak má niekto tak dezorientovaný či vypočítavý ako Zuzana Čaputová určovať tempo a obsah verejnej diskusie v štáte, potom nám Boh pomáhaj. 

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenské psycho

Slovenské psycho

KOMENTÁR Myšlienke o tom, že najväčším kritikom Igora Matoviča z roku 2020 je Igor Matovič z roku 2019, bolo včera učinené..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..