Testovaná vakcína proti koronavírusu aktivovala imunitný systém človeka

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Americká biotechnologická spoločnosť Moderna informovala o prvých náznakoch, že vakcína primäla imunitný systém človeka bojovať s koronavírusom.

Spoločnosť uviedla, že neutralizujúce protilátky objavila u prvých ôsmich osôb, ktoré sa zúčastnili na bezpečnostných testoch. Dodala, že imunitná reakcia bola podobná tej, akú mali osoby infikované skutočným vírusom. Rozsiahlejšie testy, ktoré majú ukázať, či vakcína chráni proti infekcii, by sa mali začať v júli.

Práce na vakcíne proti koronavírusu pokračujú bezprecedentným tempom, pričom vyrobiť sa ju pokúša približne 80 skupín vedcov na celom svete. Moderna bola prvá spoločnosť, ktorá začala experimentálnu vakcínu, nazvanú mRNA-1273, testovať na ľuďoch.

Vakcína obsahuje malý zlomok genetického kódu koronavírusu, ktorý podajú potenciálnemu pacientovi injekčne. Nie je schopná spôsobiť mu infekciu alebo symptómy ochorenia COVID-19, ale je dostatočne silná na to, aby vyvolala reakciu imunitného systému.

Testy vakcíny, ktoré uskutočňuje americký Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby, ukázali, že vakcína viedla k vytvoreniu protilátok, ktoré vedia neutralizovať koronavírus. Protilátky však zatiaľ zisťovali iba u prvých ôsmich z celkovo 45 osôb, ktoré sa na testoch zúčastnili. Táto prvá fáza testov je však primárne zameraná na to, či je očkovacia látka bezpečná, skôr než účinná.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...