Britskí vedci sa chystajú vytvoriť mimoriadny obraz zemského plášťa

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Britskí vedci sa v rámci nového projektu chystajú vytvoriť jeden z najsofistikovanejších modelov zemského plášťa. Prostredníctvom neho chcú simulovať jeho správanie sa, informuje spravodajský portál BBC. Projekt vedie Cardiffská univerzita a zúčastňujú sa na ňom aj odborníci z ďalších univerzít vrátane tých v Oxforde a Cambridgei či Imperial College London.

Vedci budú skúmať komplexný vzor cirkulácie materiálu v zemskom plášti, ktorý sa pohybuje veľmi pomaly. Dúfajú, že nové modely cirkulácie poskytnú náhľad na to, ako táto vrstva hornín okolo jadra Zeme pred stovkami miliónov rokov ovplyvňovala povrch planéty. Podľa vedúceho projektu Huwa Daviesa je cieľom ich úsilia dostať presné zobrazenie správania sa plášťa až do obdobia spred približne miliardy rokov.

Nový projekt sa zameria na výskyt a fungovanie procesov, pri ktorých ľahší materiál prúdi nahor. Výskumníci budú pritom mapovať rôzne regióny z hľadiska teploty, hustoty a rýchlosti. Superpočítačové simulácie projektu budú obmedzené najmodernejšími poznatkami z oblasti fyziky hornín, chémie a magnetizmu.

Kľúčové je pre vedcov pochopenie procesov, ktorých výsledkom sú na zemskom povrchu miesta, kde sa naprieč geologickou históriou vyskytol kolosálny výlev lávy a plynu. “Nazývame ich veľké magmatické provincie,” vysvetlil Davies s tým, že naposledy taká vznikla pred vyše 10 miliónmi rokov v Severnej Amerike.

Sú veľmi zriedkavé. A vďaka bohu, pretože dokážu byť absolútne katastrofické. Sibírske trapy, ktoré pokrývajú veľkú časť západnej Sibíri, sa zhodujú s najväčším vyhynutím na Zemi. S týmito veľkými magmatickými provinciami je spojených veľa veľkých udalostí vymierania,” vysvetlil Davies.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na juhu Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka

Na juhu Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka

Na pláži na juhovýchode Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka (Balaenoptera physalus) dlhého 12 metrov. Polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhýbali miestu. Na internete sa objavili aj fotografie, na ktorých je možné vidieť zviera ležiace na chrbte v blízkosti..