Slovensko môže prísť o hlasovacie práva v Rade Európy. Na vine je správanie koalície voči Blahovi

Ľuboša Blaha bol v minulom volebnom období významným činiteľom našej diplomacie. Zmena garnitúry a rozloženia kresiel v Národnej rade znamenala, že o túto prestíž prišiel. Správanie koalície, ktorá ho sústavne blokuje na ceste ku akejkoľvek medzinárodnej funkcii, ale nie je v súlade s pravidlami a môže vyústiť do straty našich hlasovacích práv v Rade Európy.

Minulý týždeň obletela Slovensko správa o tom, že koalícia odstrihla poslanca Ľuboša Blahu od slovenskej zahraničnej politiky. Materský Smer-SD ho navrhoval hneď do troch stálych parlamentných delegácií. Do NATO, OBSE a do delegácie pri Rade Európy. Nakoniec nebude sedieť ani v jednej.

Hoci vládny štvorlístok týmto ťahom potešil nielen sám seba, ale aj značnú časť verejnosti, zdá sa, že minimálne v jednom prípade konal nielen v rozpore so zaužívanými zvyklosťami, ale aj demokratickými princípmi, ktoré sleduje rokovací poriadok Parlamentného zhromaždenia (PZ) Rady Európy.

Podľa pravidla číslo 6 by totiž mali byť národné delegácie zostavované tak, aby bola zabezpečená férová reprezentácia politických strán alebo skupín v domácich parlamentoch. Na ignorovanie tohto pravidla zo strany koaličných strán, paradoxne, upozornil veľký rival Ľuboša Blahu Martin Poliačik.

Progresívec navyše prízvukuje, že podobné správanie môže vyústiť aj do straty našich hlasovacích práv v PZ. Ak totiž na nepomer v našej delegácii niekto upozorní, kauza vraj môže putovať na stôl výboru pre pravidlá, ktorý k nemu vypracuje správu.

Do karát hrá Blahovi aj to, že v tomto výbore sedí napríklad Holanďan Tiny Kox, ľavičiar a jeden z tých, ktorí sa svojho času zasadili za navrátanie hlasovacích práv Rusku, či Thorhildur Sunna Ævarsdóttirová z Islandu, s ktorou bol Blaha podpredsedom socialistickej frakcie.

„Ak sa do toho na výbore oprú, slovenské zastúpenie bude mať veľmi zlú pozíciu pri obhajovaní toho, prečo neumožnili vstup poslanca Blahu do delegácie. Obzvlášť, ak do nej slovenský parlament aj medzi riadnych členov, aj medzi náhradníkov zvolil po jednom fašistovi,“ vraví Poliačik.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Fico by mal ísť za straníkmi do regiónov

Predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico by mal čoskoro vycestovať za straníkmi do regiónov, aby s nimi hovoril o aktuálnej situácii v strane. Pre agentúru SITA to povedali členovia strany. Dianie v Smere-SD sa vyhrotilo po nedávnom..