Koalícia fatálne zlyhala. To najhoršie nás ešte len čaká, varuje Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/TA3)

Rozkol v koalícii pre neprijatie výročnej správy verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej parlamentom podľa politického analytika Jána Baránka nehrozí, ale situácia svedčí o nehomogénnosti koalície a ťažké skúšky vraj ešte len prídu. V reakcii pre Denník S analytik opäť varuje, že vláda už konečne musí riešiť ekonomické problémy spôsobené pandémiou súbežne s tými zdravotnými. Baránek sa vyjadril aj k dianiu v Smere, kde očakáva odchod Petra Pellegriniho v prípade, ak ho nezvolia za predsedu strany.

Expremiér a nástupca Roberta Fica (Smer-SD) sa opakovane vyjadril, že má záujem kandidovať na post predsedu strany na najbližšom sneme. Nedávno dokonca priznal, že v prípade, ak by cítil, že ho v strane nechcú, tak by hľadal spôsob, ako spolu s ďalšími kolegami nájsť iné uplatnenie podpory voličov.

Podľa Baránka sa Pellegriniho vyjadrenia dajú čítať tak, že ak nebude na najbližšom straníckom sneme zvolený za predsedu Smeru, tak zo strany odíde. „Neviem či má na to podporu v strane, ale má na to podporu verejnosti,“ povedal.

O prípadnom začiatku konca Smeru v prípade odchodu Pellegriniho je však podľa analytika ešte predčasné hovoriť, aj keď niektorí pozorovatelia to tak vnímajú. „Určite by to bola ďalšia marginalizácia Smeru, to celkom určite,“ dodal.

Baránek si myslí, že výmena vedenia by Smeru pomohla, ale jedným dychom dodáva, že nie je reálne, že by Fico dokázal z predsedníckej stoličky sám odstúpiť a uvoľniť miesto Pellegrinimu.

Pripomeňme, že Peter Pellegrini mal v parlamentných voľbách vyššiu podporu voličov ako Robert Fico, ktorý v porovnaní so svojím nástupcom získal od občanov len polovičný počet preferenčných hlasov. Kým Ficovi dalo „krúžok“ niečo vyše 240-tisíc voličov, tak Pellegrini získal viac ako 410-tisíc preferenčných hlasov.

Ohrozenie celistvosti Smeru

Baránek navyše varuje, že je tu aj ďalšia vec, ktorá môže narúšať celistvosť Smeru a to nedávno deklarovaná spolupráca medzi niektorými poslancami Smeru a KDŽP, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS. Poslanci Smeru Podmanický a Kéry dokonca zvolali spoločnú tlačovku, čo vyvolalo kritiku vo vnútri strany aj podľa samotných smerákov, ktorí vystúpili na tlačovke spoločne s poslancami KDŽP.

„V prípade KDŽP by som nevylučoval úprimný záujem o presadzovanie tejto agendy, ktorá im je vlastná a zo strany časti Smeru tak isto nie, pretože u Podmanického nemám podozrenie, že by to robil účelovo. Aj on má záujem riešiť túto agendu a je prirodzené, že hľadajú spoločnú platformu s poslancami, ktorí sú na tom ideologicky podobne,“ povedal analytik pre Denník S.

Na druhej strane Baránek pripomína, že je tu ešte aj politická stránka veci. Podľa neho je táto situácia príkladom, že presadzovanie ideológie je podmienené politicky, pretože potom vznikajú situácie, ako je táto, v ktorých sa nie každý vyzná. „Navyše majú v sebe dosť vysoký potenciál rozkladu, alebo teda deštrukcie, a v tomto prípade to platí najmä pre Smer,“ varoval Baránek.

Dodal, že takáto aktivita niektorých poslancov Smeru môže stranu ďalej narúšať, pretože voliči nemusia chápať, prečo sa niečo také deje. „Politicky je to veľmi háklivé,“ uviedol analytik s tým, že môže dôjsť k akémusi rozkúskovaniu strany Smer.

Problémy v koalícii na obzore

Baránek sa pre Denník S vyjadril aj k aktuálnemu dianiu vo vnútri vládnej koalície. Podľa neho súčasná opozícia využije spory ako nastali napríklad pri hlasovaní o výročnej správe ombudsmanky Márie Patakyovej. Za hlasovalo len 34 poslancov, zatiaľ čo viacerí koaliční poslanci boli proti alebo sa hlasovania zdržali.

„Koalícia nie je homogénna, svedčí to o tom, že je tu veľký potenciál budúcich problémov v hodnotových otázkach a toto určite využije súčasná opozícia na to, aby koalíciu rozkladala. Je to dosť nešťastná téma, ale, žiaľ, politika je taká, aká je. Je to nešťastné, pretože máme momentálne úplne iné problémy,“ pripomenul analytik.

V súvislosti s koaličnými problémami zdôraznil Baránek fakt, že na Slovensku už teraz krachujú podnikatelia a ekonomická situácia sa výrazne zhoršuje, pred čím varujú viacerí ekonómovia a experti. „Vnášanie tohto prvku môže spôsobiť, že pozornosť od potreby akútnych riešení sa presunie niekde inde,“ varoval.

Najhoršie nás len čaká

Nezhody v koalícii môžu byť podľa Baránka ešte horšie po skončení krízy, keď sa naplno začnú riešiť vážne ekonomické problémy, ktoré koronakríza spôsobila. „Spory, ktoré tu boli doteraz, boli o opatreniach a možno o rýchlosti pomoci, ale to najhoršie nás ešte len čaká. Keby som to mal k niečomu prirovnať, keď vybuchne sopka, tak najhoršie to nie je pri výbuchu, ale až po ňom,“ upozornil.

Už na začiatku nebola vláda podľa Baránka schopná nájsť spoločnú reč. „Budem preto veľmi zvedavý, ako nájdu konsenzus, keď prídu naozaj ťažké riešenia a pre obyvateľov tejto krajiny aj ekonomicky ťažká situácia. Pretože na to treba naozaj zosúladenú koalíciu, ktorá vie, čo má robiť, vie, kedy to má robiť a robí to rýchlo,“ myslí si analytik.

Baránek zopakoval svoje tvrdenia z nedávneho rozhovoru pre Denník S, keď uviedol, že pomoc pre podnikateľov, živnostníkov a občanov prichádza od štátu príliš pomaly.

„Toto je katastrofálne zlyhanie jednej zo základných funkcií štátu a tou je ochrana. Jej funkcia nespočíva len v tom chrániť obyvateľstvo pred vojenským útokom, ale chrániť obyvateľstvo do miery maximálne možnej ako pred pandémiou, čo sa aj stalo, ale treba chrániť aj pred následkami, alebo tieto následky eliminovať či minimalizovať. Tu koalícia fatálne zlyhala,“ skonštatoval politický analytik Ján Baránek pre Denník S.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...