Koalícia by mala predložiť návrh na zmenu voľby generálneho prokurátora. Podľa opozície je šitá na Lipšica

Atmosféra v pléne (Zdroj: SITA)

Koalícia by dnes mala predložiť návrh na zmenu voľby generálneho prokurátora. V relácii RTVS O päť minút 12 v nedeľu 17. mája to avizovala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Zároveň dodala, že dohoda na konkrétnom mene šéfa prokuratúry nebude, kým sa neuskutoční verejné vypočutie kandidátov.

Vyberať nového generálneho prokurátora by mali poslanci na júnovej schôdzi parlamentu. Sedemročné funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa končí 17. júla.

Poslanci majú voľnú ruku. Na základe verejného vypočutia sa poslanci dohodnú,“ povedala na margo voľby nového šéfa prokuratúry Remišová. Podľa nej by mal byť dnes predložený poslanecký návrh zákona, ktorý rozšíri možnosť kandidovať širšiemu okruhu kandidátov a rozšíri sa aj možnosť subjektov, ktoré môžu navrhnúť konkrétneho kandidáta.

Bývalý premiér a podpredseda strany Smer-sociálna demokracia Peter Pellegrini na to v RTVS povedal, že generálnym prokurátorom by sa mal stať človek z radov prokurátorov. Podľa neho pôjde o cielenú novelu zákona šitú na mieru expolitikovi Danielovi Lipšicovi. „Nie je to pravda,“ reagovala Remišová.

Lipšica v súvislosti s funkciou generálneho prokurátora spomínal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a ako o kvalitnom kandidátovi o ňom hovoril aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). V súvislosti s funkciou generálneho prokurátora sa spomínali tiež mená prokurátorov Jána Šantu, Maroša Žilinku či Vasiľa Špirka.

V programovom vyhlásení vlády sa kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zaviazal, že presadí transparentný a širšiemu okruhu kandidátov otvorený model navrhovania a voľby kandidátov na funkciu generálneho prokurátora. Podľa súčasnej legislatívy sa šéfom generálnej prokuratúry môže stať prokurátor, ktorý dosiahol vek najmenej 40 rokov a ktorý minimálne desať rokov vykonával funkciu prokurátora, sudcu alebo advokáta, z toho najmenej päť rokov funkciu prokurátora alebo sudcu.

Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh parlamentu. Sedemročné funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára končí 17. júla, pričom podľa zákona sa mu predlžuje do zloženia sľubu jeho nástupcom. Vyberať nového generálneho prokurátora by mali poslanci na júnovej schôdzi parlamentu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...