SNS podpísala s kuffovcami Memorandum za život a vlasť. Nevylúčili spoločnú kandidátku

Zástupcovia SNS a KDŽP (Zdroj: Printscreen ta3.com)

Slovenská národná strana (SNS) a Kresťanská demokracia – život a prosperita (KDŽP) v piatok krátko popoludní podpísali spoločné memorandum a ohlásili spoluprácu. Na bezprostredne nasledujúcej tlačovej besede vyzvali aj ostatné relevantné politické subjekty, aby ich agendu podporili. Nie je vylúčená ani ich spoločná kandidátka.

Šéf národniarov Andrej Danko pred kamerami oznámil, že jeho strana podporuje nedeľný Národný pochod za život a je rád, že SNS aj KDŽP sa „prihlásili k spoločnej zodpovednej politike za vlasť a život.“

Podľa jeho slov je to „prirodzenou povinnosťou“ pre najstaršiu stranu na Slovensku. Mrzí ho, že tému „politicky zneužívajú fašisti a extrémisti“ a pripomenul, že už teraz vo vláde zastavujú „liberálne šialenstvá.“

Spoločnú kandidátnu listinu do parlamentných volieb nevylúčil, ale táto otázka je vraj ešte „ďaleko.“ Najprv plánujú začať okrúhlym stolom.

Tomáš Taraba z novej partnerskej strany KDŽP informoval v podobnom duchu a myslí si, že „Slovensko má morálny dlh voči agende ochrany života“. Prekáža mu, že aj mnohé kresťanské strany nadbiehajú „liberálnym silám“.

Spájanie v rozhovore pre Denník S naznačil už pred pár týždňami podpredseda národniarov Anton Hrnko. „Vidiac, čo predvádza Hlina s Kresťanskodemokratickým hnutím, od ktorého sa dištancoval aj jeho zakladateľ Ján Čarnogurský, chceme kresťanský rozmer posilniť. Aby sme dali najavo, že nám ide o to, aby si Slovensko zachovalo svoj etnický, náboženský a kultúrny kolorit,“ zaznelo na konci augusta z jeho úst.

O novom partnerovi – KDŽP

Kresťanská demokracia – život a prosperita vznikla len pred desiatimi mesiacmi v reakcii na výsledok vnútrostraníckeho konfliktu v KDH. Jeho hlavnými aktérmi bol Alojz Hlina a konzervatívne krídlo združené okolo Petra Moldu, manažéra Železníc slovenskej republiky.

Molda toho času vedeniu predložil výzvu, aby bola ochrana života v podobe zákazu interrupcii implementovaná priamo do stanov Kresťanskodemokratického hnutia. Predsedníctvo však tento krok neodsúhlasilo.

Molda v reakcii na to vo svojom blogu napísal, že „žasne, ako sa na kresťanskej pôde hovorí, že opäť s liberálmi uzavrú status quo“ a skryte avizoval vznik vlastného politického projektu. Molda následne spoluzaložil KDŽP, kde pôsobí ako generálny sekretár. Predsedom bol bývalý poslanec Štefan Kuffa, brat známeho kňaza Mariána Kuffu. Novým predsedom je Tomáš Taraba.

Na svojom webovom sídle KDŽP oznamuje, že jej hlavnými cieľmi sú napríklad ochrana počatého života, podpora rodiny zavedením materského príspevku od okamihu potvrdenia gravidity, refundácia DPH na lieky a potraviny pre ľudí v núdzi, zvýšenie ochrany prírody na územiach piateho stupňa či zavedenie bilingválneho vzdelávania na štátnych školách.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nové spojenectvo? Drucker a Hlina sa pravidelne stretávajú

Nové spojenectvo? Drucker a Hlina sa pravidelne stretávajú

Zbližovanie a vzájomné rozhovory väčších mimoparlamentných strán začínajú byť podľa očakávaní realitou. Za jeden stôl si napríklad sadol aj Tomáš Drucker s Alojzom Hlinom. Hoci sa obaja zhodujú, že spolupracovať treba, konkrétnu formu zatiaľ nepoznajú. Veľkú zhodu našli v ambícii bojovať..