Patakyová sa v správe menila z ombudsmanky na progresívnu aktivistku. A čuduje sa výsledku

Mária Patakyová počas dúhového pochodu v Bratislave v roku 2017 (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Ombudsmanka docupitala pred parlament so správou, kde jej leží na srdci aj sterilizácia transgender osôb. Historická nevyhnutosť pri pohľade na zloženie parlamentu a zdravý rozum spôsobili, že s ňou neuspela. Bránila sa tým, že zákonodarcovia ju iba nepochopili. Existuje tu však aj ten variant, že ona nepochopila účel svojej funkcie.

Činnosť verejného ochrancu práv patrí medzi najnovšie a najvyspelejšie znaky demokratickej spoločnosti. Ide o nezávislý orgán, ktorý upozorňuje na zneužitie moci a porušenie práv zo strany štátnych inštitúcií. Odstrániť nedostatky však nemôže a zodpovedá sa parlamentu.

Nejde o politickú, ale o právnu funkciu. Už len z toho titulu vyplýva, že agenda ombudsmana je diametrálne odlišná od toho, na čo sme zvyknutí pri politických stranách či mnohých mimovládnych organizáciách.

Jednoducho povedané, verejný ochranca práv dostal mandát na riešenie klasických právno-technických problémov vo vzťahu medzi občanom a štátom, a nie na miešanie sa do kultúrnych, hodnotových a politických tém.

Márií Patakyovej, ktorá túto funkciu zastáva v súčasnosti, sa táto „suchá“ pozícia, zdá sa, málila, a tak spolu so zvyškom pracovníkov pretransformovala svoj nezávislý úrad na jedno z ďalších centier slovenského progresívneho aktivizmu.

Iný záver sa zrejme nedá vyvodiť pri pohľade na správu o jej činnosti za minulý rok, ktorú si včera prišla dať posvätiť osadenstvom Národnej rady. Okrem mnohých neodškriepiteľne dobrých výsledkov a návrhov do nej totiž primiešala niekoľko sporných pasáži.

Možno stačí vyškrtnúť…

Patakyová napríklad píše, že postup nútenej sterilizácie transrodových osôb v rámci procesu zmeny ich rodu „nie je v súlade s požiadavkou rešpektovania ľudskej slobody a práva na súkromný život“.

Ako to bude vyzerať v praxi? Ak sa žena jedného dňa rozhodne, že chce byť mužom a zmení si len tak ledabolo pohlavie v príslušných dokumentoch, výsledkom môže byť tehotný muž. Fascinujúce.

V správe tiež upozornila na skutočnosť, že opakované návrhy NR SR smerujúce k sťaženiu prístupu k zabíjaniu nenarodených detí (potratom) „obmedzujú reprodukčné práva žien na Slovensku“.

Inak povedané, dieťa, ktoré bolo v drvivej väčšine počaté dobrovoľne, svojou existenciou obmedzuje právo matky. A čo práva nenarodených potomkov stojace v protiklade? O tých sa v správe nehovorí.

Patakyová tiež konštatuje, že dnes už nie je na mieste otázka či, ale ako konkrétne budeme hľadať právne riešenia pre dôstojný život homosexuálnych párov.

Správu vraj nepochopili

Správu s podobnými ideologickými prvkami maskovanými za prirodzené práva parlament odmietol, čím poslanci hlasovali v súlade so svojím svedomím a naplnili očakávania svojich voličov.

Zákonitosti parlamentnej demokracie vravia o tom, že je to v poriadku a že problémom by bol opak. Nešlo o žiadne veľké fašistické víťazstvo, ako sa to snažia niektorí prezentovať, ale o pochopenie toho, že Patakyová prekročila svoje právomoci a že niektoré tézy sa priečia prirodzenej morálke a sedliackemu rozumu.

A čo na to samotná verejná ochrankyňa práv? Myslí si, že prišlo k „nepochopeniu obsahu správy“ a jej činnosť vraj nemusí zodpovedať predstavám parlamentu. Nerada by tiež rozoštvávala ľudí. Nuž, na to stačí jediné – skoncovať s vyššie uvedenou nadprácou.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Karikatúry Denníka N sú  dezinformácie

Karikatúry Denníka N sú dezinformácie

KOMENTÁR Najznámejší slovenský karikaturista Shooty včera zverejnil kresbu, ktorá je reakciou na udalosti v USA. Vyobrazil v nej prezidenta Trumpa ako tučnú Godzillu, ktorá ničí mesto s Bibliou v ruke - isteže, lebo presne o toto v Spojených..