3-mesačné odstupné, pomoc pri hľadaní práce či podiel na akciách. Aj takto sa dá rozlúčiť so zamestnancami

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Pandémia ochorenia Covid-19 spôsobuje na celom svete nielen zdravotné, ale aj obrovské ekonomické škody. Nezamestnanosť v mnohých krajinách rastie raketovou rýchlosťou a firmy ohlasujú prepúšťanie miliónov zamestnancov. Výnimkou nie je ani taká renomovaná nadnárodná spoločnosť ako Airbnb, ktorá bola nútená prepustiť v máji takmer štvrtinu svojich zamestnancov. To, ako sa o prepustených ľudí firma postarala, je u nás zrejme nevídané.

Odstupné minimálne 3 mesiace, podiel na akciách spoločnosti, zdravotné poistenie na rok a pomoc pri hľadaní ďalšej práce. To sú opatrenia, ktoré spoluzakladateľ a riaditeľ Airbnb Brian Chesky oznámil v liste zamestnancom pri prepustení takmer 25 % z nich.

Z celkového počtu 7500 pracovníkov musí z Airbnb odísť takmer 1900 ľudí. Výpoveď dostali k 11. máju. K tomuto kroku musela spoločnosť pristúpiť pre absolútny prepad turistického ruchu v dôsledku pandémie vírusu SARS-Cov-2, ktorý jej spôsobil v porovnaní s minulým rokom prepad tohtoročných tržieb až o polovicu.

Okrem zlých správ však Chesky v liste zamestnancom uvádza, že sa jeho spoločnosť bude snažiť prepusteným ľuďom pomôcť, ako bude vedieť a zdá sa, že nejde len o prázdne slová.

V snahe zjednodušiť bývalým zamestnancom hľadanie práce zriadi Airbnb verejne dostupnú webstránku Alumni Talent Directory, na ktorej si budú môcť prepustení nájsť prácu ľahšie.

Odstupné, poistenie aj akcie

Odchádzajúci pracovníci Airbnb dostanú všetci bez rozdielu odstupné vo výške viac ako 3-mesačného platu (14 týždňov). V USA a Kanade navyše za každý rok odpracovaný pre spoločnosť dostanú o týždeň platu navyše. V ostatných krajinách bude táto čiastka závisieť od legislatívy.

Okrem toho sa môžu prepustení spoľahnúť na to, že im Airbnb zaplatí zdravotné poistenie až na 12 mesiacov, čo je v USA nemalá pomoc. Ďalej im poskytne podporu pri hľadaní práce, rekvalifikácii a všetci odchádzajúci ľudia si môžu ponechať pracovné laptopy, aby si mohli nájsť zamestnanie.

To stále nie je všetko, čo spoločnosť Airbnb robí pre svojich zamestnancov, ktorých v polovici mája prepustila. Každý prepustený dostane spolu s odstupným aj podiel na akciách a to bez ohľadu na to, ako dlho vo firme pôsobil.

Nezamestnanosť rastie

V liste zamestnancom šéf Airbnb uvádza, že stále nie je jasné, ako veľmi sa turistický ruch a sektory naň napojené prepadnú a ako veľmi utrpia ubytovacie služby vplyvom koronavírusu. Už teraz je však jasné, že po celom svete krachujú podniky a stále viac ľudí končí vďaka zastavenej ekonomike bez práce.

Na Slovensku sa už prepúšťať začalo, miera nezamestnanosti je síce stále na úrovni 5,19 %, ale niektorí experti varujú, že koncom roka by toto číslo mohlo byť dvojciferné.

Prepúšťanie 2 700 ľudí ohlásila spoločnosť US Steel, ktorá zamestnáva ľudí aj na Slovensku vo svojej Košickej prevádzke. Pôvodne mala americká hutnícka firma v pláne prepustiť až 6 500 ľudí.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na juhu Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka

Na juhu Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka

Na pláži na juhovýchode Anglicka vyplavilo mŕtveho vráskavca myšoka (Balaenoptera physalus) dlhého 12 metrov. Polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhýbali miestu. Na internete sa objavili aj fotografie, na ktorých je možné vidieť zviera ležiace na chrbte v blízkosti..