V Tanzánii našli stovky odtlačkov ľudských chodidiel starých tisíce rokov

(Zdroj: nature.com)

V Afrike objavili stovky odtlačkov ľudských chodidiel starých 5 760 až 19 100 rokov. Nová štúdia zverejnená v žurnále Scientific Reports tvrdí, že je to najväčšia takáto zbierka nájdená v Afrike. Vedci si myslia, že 408 odtlačkov spravilo 14 žien, dvaja muži a jeden mladík.

Autor štúdie a zamestnanec Chatham University v americkom štáte Pensylvánia Kevin Hatala uviedol, že povrch odtlačkov chránilo pred ich znehodnotením niekoľko vrstiev sedimentov, a preto sa uchovali po tisícky rokov.

Miesto leží južne od Sodného jazera na severe Tanzánie a našli ho miestni Masajovia, ktorí v roku 2008 kontaktovali ochranárov. Keď výskumníci o rok neskôr prišli na miesto, našli viditeľných 56 odtlačkov. Do roku 2012 odokryli zvyšok.

Všetky odtlačky pritom vznikli počas chôdze v približne rovnakej rýchlosti, a to smerom na juhozápad. “Odtlačky chodidiel sú úžasným oknom do minulosti, vďaka ktorému môžeme priamo pozorovať ľudí pohybujúcich sa vo svojom prostredí v konkrétnom čase. Môžu nás informovať o tom, ako rýchlo sa ľudia pohybovali, ktorým smerom išli, aké veľké mali chodidlá a niekedy aj to, či sa tieto osoby pohybovali v skupinách,” povedal Hatala a dodal, že údaje porovnali so žijúcimi ľuďmi, čo im pomohlo napovedať, či stopy patrili dospelému človeku, dieťaťu, mužovi alebo žene.

Vyhlásil tiež, že stopy mohli zanechať ženy, ktoré hľadali potravu, pričom ich mohli sprevádzať dvaja muži. Malé deti väčšinou nosili, no tie, ktoré už dokázali chodiť, sa zdržiavali v okolí a nepomáhali ženám.

To je podľa vedcov dôkaz, že už v tomto období si delili prácu podľa pohlavia. Podobné správanie pritom možno pozorovať aj v moderných spoločnostiach v Tanzánii či Paraguaji.

Približne 30 kilometrov smerom na západ našli aj stopy zebry či antilopy. “Vieme, že tieto zvieratá žili v tejto oblasti v rovnakom čase ako ľudia, ktorí zanechali tieto stopy,” vyjadril sa vedec.

Severovýchodne od miesta objavili tiež stopy spravené pri chôdzi a behu v rôznych rýchlostiach, no experti si nemyslia, že patria jednej skupine ľudí, ktorí cestovali spoločne.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Vedci našli oblasť s najčistejším vzduchom na Zemi

Vedci našli oblasť s najčistejším vzduchom na Zemi

Vedci sa domnievajú, že našli oblasť s najčistejším vzduchom na Zemi. Nachádza sa nad Južným oceánom, ktorý obklopuje Antarktídu. Odborníci z Colorado State University vypracovali prvú štúdiu svojho druhu o zložení bioaerosólov a zistili, že ľudská aktivita túto..