Facebook: Keď sme začali označovať falošné správy, viac ľudí uverilo hoaxom

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Výstražné vlajky na príspevkoch sa spoločnosti Facebook neosvedčili. V snahe bojovať proti nepresným či nepravdivým správam sa teda spoločnosť rozhodla vydať inou cestou.

Spoločnosť Facebook prestane na sociálnej sieti označovať nepravdivé alebo nepresné správy špeciálnou kolónkou. Podľa firmy táto praktika len umocnila tvrdohlavosť ľudí, ktorí veria vo falošné správy, píše vo svojom vyhlásení.

Výskum totiž ukázal, že označovanie nepresných či nepravdivých príspevkov na Facebooku pomocou vlajky ‚sporné‘ (alebo napríklad výraznou červenou vlajkou) zvyklo len umocniť hlboko zakorenené predstavy a vieru ľudí. Išlo teda o presne opačný efekt ako ten, ktorý chcela spoločnosť dosiahnuť.

Ako lepší systém vidí Facebook zdieľanie relevantných odkazov pri nepresných či sporných príspevkoch. To má dať užívateľom možnosť prečítať si od overených zdrojov celý kontext veci. Podľa spoločnosti tento variant vedie k menšiemu počtu zdieľaní falošných správ ako pôvodná sporná vlajka.

Pokrok?

Skutočné riešenie však bude zrejme ťažké nájsť. Aj keď systém odkazov na podobné články viedol k zníženiu počtu zdieľaní, samotný počet kliknutí na nepresné správy sa podľa pracovníkov „nezmenšil v žiadnom rozumnom meradle“.

Facebook však podotýka, že robí pokrok a plánuje investovať viac peňazí a ľudských zdrojov do boja proti dezinformáciám na sociálnej sieti. Označenie správy za falošnú alebo nepresnú na základe overovateľov faktov môže totiž viesť až k 80-percentnému poklesu interakcií s príspevkom. To znamená v podstate zničenie finančnej iniciatívy pre tvorcov týchto správ, ktorí na nich v prvom rade zvyknú zarábať.  

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter