Národný pochod za život očakáva masy ľudí. Láka pestrým programom

Národný pochod za život 2015 (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ Najbližšiu nedeľu sa uskutoční už tretí ročník Národného pochodu za život. Samotný pochod budú celý víkend sprevádzať sprievodné podujatia a svoju účasť plánuje aj viacero politikov. Pozreli sme sa, čo môže Národný pochod ľuďom ponúknuť.

V Bratislave sa cez víkend uskutoční Národný pochod za život. Hlavnou témou udalosti má byť odpor voči umelým potratom, týkať sa má aj ochrany matiek v núdzi alebo podpory manželstva a rodiny. Heslo tohto ročníka je „Za najmenších z nás.“

Prvý pochod sa uskutočnil v roku 2013 v Košiciach a druhý o dva roky neskôr v Bratislave. Svojho času boli „najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989. Celkovo ich navštívilo vyše 150-tisíc ľudí,“ píše sa na stránke Pochodzazivot.sk.

Tretí ročník sa po štyroch rokoch vracia do Bratislavy a účasť sa zase odhaduje na desaťtisíce ľudí. Tomu zodpovedá aj program, ktorý bude obsahovať prednášky, semináre, premietanie filmu, koncerty a ďalšie aktivity.

Hlavným organizátorom je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kenet. Ďalšími partnermi sú napríklad Aliancia za rodinu a Vysoká škola sv. Alžbety.

Rozmanitý program aj obmedzenia

Na seminároch môže ľudí zaujať napríklad príspevok nigérijskej výskumníčky Obianuju Ekeochovej alebo svedectvo o praktikách najväčšej potratovej neziskovej organizácie Planned Parenthood, ktoré predstaví Sue Thayerová zo Spojených štátov.

Konať sa budú aj sväté omše a adorácie v dóme sv. Martina a v kostole sv. Ladislava. Nedeľňajšia omša bude v Incheba Expo Aréne.

Samotný pochod sa koná v nedeľu od 14:30 do 16:30. Trasa sa začína aj končí na Námestí slobody a bude prechádzať Námestím 1. mája, Hodžovým námestím, Štefánikovou, Leškovou, Čajkovského a Štefanovičovou ulicou.

Pochodu sa budú týkať aj dopravné obmedzenia, ktoré sa sústredia najmä na oblasť okolo Námestia slobody a trasy podujatia. Uzavretá bude napríklad aj Leškova a Čajkovského ulica, od 8:00 do 17:00.

Prídu aj politickí predstavitelia

Svoju podporu Národnému pochodu za život deklarovali viacerí politici či politické subjekty. Príde napríklad predseda KDH Alojz Hlina, ktorý svoju účasť avizoval na sociálnej sieti Facebook. Pripomeňme, že Hlina bol minulé mesiace v konzervatívnych kruhoch kritizovaný za svoju dohodu o neútočení s koalíciou PS/Spolu, ktorá je zástancom súčasnej potratovej legislatívy.

Predseda Národnej rady SR a líder SNS Andrej Danko vyjadril podporu pochodu už počas Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne. ,,Kresťanské pochody vždy podporujem. Je doba, kedy si tieto veci treba pripomínať. Snažím sa nájsť tú správnu cestu medzi svetským a cirkevným aj v týchto ťažkých témach, ako sú potraty a ďalšie veci,“ uviedol Danko.

Účasť lídra národniarov pre Denník S potvrdila riaditeľka jeho kancelárie Zuzana Škopcová. „SNS Národný pochod za život podporí a predseda SNS sa aj zúčastní,“ informovala.

Podpredseda strany Sme Rodina Milan Krajniak taktiež potvrdil svoju účasť. „Áno, zúčastním sa, pretože podporujem ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť,“ uviedol pre Denník S. Pripomenul, že na prebiehajúcej schôdze parlamentu predkladá s kolegom Jozefom Lukáčom aj návrh zákona o „tlkote srdca“. Podľa tohto návrhu by boli potraty povolené len do 7.  týždňa tehotenstva, teda do momentu, „kým na sonografii nevidieť a nepočuť tlkot srdca dieťaťa“.

Ďalším podporovateľom pochodu je strana Kresťanská únia. „Na Národnom pochode za život nejde o nič menšie ako o návrat ľudskosti na Slovenskom,“ tvrdia v strane. Ľudia okolo Anny Záborskej, Branislava Škripeka a Richarda Vašečku pritom argumentujú, že „zlo potratov ukončilo život bezmála 1 500 000 Slovákov a Sloveniek“.

Zúčastniť sa plánujú aj kuffovci zo strany KDŽP. „Treba veriť, že tento tretí ročník je posledný, pretože ďaľšie nebude treba, pretože ako kresťanská krajina nebudeme hluchí a slepí k tomu, že kým sa ráno naraňajkujeme už niekde zabili 20 detí len tak?“ konštatujú.

Podporu pochodu vyjadrila aj Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá pripravila pre záujemcov niekoľko autobusov na odvoz do Bratislavy.

Organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori však pripomínajú, že zmyslom Národného pochodu za život nie je prezentácia politických strán alebo hnutí. „Akákoľvek snaha o prezentáciu násilných, urážlivých a extrémistických postojov či už formou vizuálnou, hlasovou alebo akoukoľvek inou, bude považovaná za narušenie podujatia. Po celý čas trvania akcie budeme úzko spolupracovať s Policajným zborom Slovenskej republiky,“ píšu organizátori na svojej stránke.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...