Tomáš: Výbor na kontrolu SIS dnes neriešil, odkiaľ mala Trošková informácie

Erik Tomáš (Zdroj: SITA)

Parlamentný výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) dnes neriešil otázku, odkiaľ mala bývalá hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády SR Mária Trošková informáciu, že ju údajne mala SIS evidovať ako bieleho koňa Antonina Vadalu. Po rokovaní kontrolného výboru to povedal jeho predseda Erik Tomáš (Smer-SD). Odmietol komentovať, že Trošková ako radkyňa bola blízka bývalému premiérovi Robertovi Ficovi.

Nevidím dôvod komentovať údajnú súkromnú komunikáciu s pánom Vadalom, pokiaľ sa nepotvrdilo nekalé konanie štátu v prospech pána Vadalu,“ povedal Tomáš.

Denník Sme včera informoval, že správy, ktoré zachytili slovenskí policajti v telefóne Antonina Vadalu pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ukazujú, že s ním Trošková ako hlavná štátna radkyňa neriešila len súkromné témy. „Siska ma eviduje ako tvojho bieleho koňa ty ch..j a mam to od najvyššieho človeka,“ písala podľa Sme Trošková Vadalovi.

Šéf SIS Vladimír Pčolinský po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu SIS dnes povedal, že nevie, koho myslela Trošková ako „najvyššieho“ a či to mal byť Robert Fico. „Predseda vlády žiadnu informáciu týkajúcu sa Márie Troškovej nikdy nedostal,” uviedol Pčolinský.

Celý problém by podľa šéfa SIS neexistoval, ak by vedúci úradu, kde Trošková pracovala, požiadal o bezpečnostnú previerku tejto osoby a aj ďalších ľudí, ktoré boli v okolí premiéra. „V tom prípade by sme sa mohli týmto ľuďom zákonnou cestou venovať. Takisto ako policajný zbor, Vojenské spravodajstvo a ďalšie inštitúcie a všetky naše zistenia by sme odstúpili Národnému bezpečnostnému úradu. Ten by sa v prípade rozporov s tým vysporiadal bezpečnostným pohovorom alebo testom na polygrafe,“ priblížil Pčolinský.

Ako ďalej pokračoval, politici nemajú radi, keď sa okolo nich motá SIS, polícia alebo ktokoľvek, lebo majú pocit, že sa na nich robí. „Lenže potom dochádza k situáciám ako táto, že sa v okolí ústavných činiteľov môžu pohybovať pochybné osoby. Preto by som odporúčal, ak si politik so sebou berie do úradu nejakých ľudí, mal by požiadať o ich bezpečnostnú previerku,“ dodal šéf SIS.

Ako včera uviedol denník Sme, celkovo je vo Vadalovom telefóne viac ako 600 správ medzi ním a Troškovou. Väčšinou sú z roku 2014 a riešili v nich najmä svoj rozchod. Presne tridsať správ je však z roku 2017, keď bola Trošková hlavnou štátnou radkyňou. Trošková s Vadalom chodila asi štyri roky, podnikali spolu a rozišli sa v roku 2014. Vtedy začala pracovať ako asistentka pre vtedajšieho poslanca za Smer-SD Viliama Jasaňa. Správy z Vadalovho telefonátu zachytávajú aj toto obdobie.

Trošková sa Vadalovi sťažovala, že pre ich vzťah si nevie nájsť prácu. Vadala jej tvrdil, že SIS na to nemá dôvod, pretože on nerobí nič nezákonné. Od 1. marca 2015 začala Trošková pracovať pre Roberta Fica (Smer-SD) na Úrade vlády SR a o rok neskôr za ňou nasledoval aj Viliam Jasaň, ktorý sa stal šéfom krízového manažmentu.

Témou rokovania parlamentného výboru na kontrolu SIS bola dnes výročná správa tajnej služby za minulý rok. „Nový riaditeľ skonštatoval, že SIS urobila v maximálnej miere, čo mohla,“ povedal Tomáš. Podľa neho správa spomína terorizmus aj trestnú činnosť. Nevedel však povedať, či sa má týkať aj trestnej činnosti politikov, pretože konkrétne mená sa v nej nespomínajú.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter