Prezliekol sa za Aladina. Kanadský premiér čelí kritike za “rasistický” mejkap

Justin Trudeau (Zdroj: SITA)

Kanadský premiér Justin Trudeau čelí vlne kritiky za to, že mal v minulosti počas večierka tmavý mejkap. Fotografiu z maškarnej párty z roku 2001 na súkromnej škole, na ktorej je predseda kanadskej vlády oblečený ako Aladin a tvár a ruky má pokryté tmavým mejkapom, zverejnil magazín Time. Trudeau sa už za to verejne ospravedlnil, pričom povedal, že to “hlboko ľutuje” a “mal vedieť lepšie”.

Fotografia pochádza z ročenky West Point Grey Academy vo Vancouveri, kde Trudeau kedysi učil. Premiér novinárom vysvetlil, že bol prezlečený za Aladina, pretože témou večierka boli Arabské noci. Ako však uznal, snímka je rasistická a on “to nemal urobiť”. Keď sa novinári Trudeaua spýtali, či mal ešte niekedy v minulosti takýto mejkap, vysvetlil, že sa tak stalo raz počas vystúpenia v talentovej šou na strednej škole. Aj táto fotografia sa už dostala na internet.

Mladý Justin Trudeau na školskom večierku (Zdroj: Twitter)

Rozhorčenie nad Trudeauovou maskou už vyjadrila Národná rada kanadských moslimov, podľa ktorej výkonného riaditeľa Mustafu Farooqa je to “hlboko zarmucujúce”. Nosenie tmavej masky je “trestuhodné a vracia sa k histórii rasizmu a orientalistickej mytológie, čo je neprijateľné,” uviedol tiež Farooq.

Líder opozičných konzervatívcov Andrew Scheer o fotografii povedal, že bola rasistická už v roku 2001 a je rasistická aj teraz. “To, čo dnes večer Kanaďania videli, je niekto, kto úplne postráda súdnosť a integritu, a niekto, kto nie je schopný vládnuť tejto krajine,” zhodnotil. Podľa lídra Novej demokratickej strany Jagmeeta Singha je fotografia “znepokojujúca” a “urážlivá”. Snímku skritizovala aj líderka Strany zelených Elizabeth May.

Fotografia s nevhodnou maskou je pre predsedu vlády, ktorý je známy svojou progresívnou politikou, dosť zaťažujúca. Trudeau sa totiž usiluje o znovuzvolenie do funkcie v nadchádzajúcich voľbách. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že pre neho budú náročným zápasom. Parlamentné voľby sa v Kanade uskutočnia 21. októbra.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česká republika vyhostila zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov. Podľa premiéra Andreja Babiša je kauza vymyslená a diplomati sú autormi falošného listu, kde sa o útoku, ktorého cieľom..