Konšpirátori.sk stiahli Denník S zo zoznamu stránok so sporným obsahom. Bohužiaľ, sami pridali dezinformácie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Denník S)

Portál Konšpirátori.sk náš web stiahol zo svojho zoznamu stránok so sporným obsahom, pričom dostatočne nevysvetlil, na základe čoho sme sa na ňom vôbec ocitli. Spolu s tým jeho členovia či sympatizanti vyrukovali s ďalšími zavádzajúcimi tvrdeniami. Cítime potrebu sa k nim vyjadriť.

Zhruba v polovici minulého mesiaca sme vás informovali o našom spore so zástupcami portálu Konšpirátori.sk. Ten vznikol po tom, ako sme boli naším čitateľom upozornení na skutočnosť, že sa nachádzame na jeho „čiernom“ zozname.

Účelom tohto zoznamu je odradiť zadávateľov reklám od spolupráce s webmi, ktoré majú údajne pochybnú povesť. Inak povedané, cieľom je finančná likvidácia jeho predstaviteľov. Zoznam tvorí hodnotiaca komisia na základe bodovacieho systému, pričom využíva vopred stanovené kritéria.

Naše pridanie na zoznam pritom prebehlo bez akéhokoľvek upozornenia na faktickú chybu v minulosti, žiadosti o nápravu, oficiálneho informovania nášho šéfredaktora či zdôvodnenia, ktoré by ospravedlňovalo doposiaľ najväčších zásah do našich obchodných práv a de facto aj osobnej cti.

Komunikácia na bode mrazu

Hoci sme si nášho prešľapu neboli vedomí, ako ľudia, ktorí zo svojej podstaty nie sú neomylní, sme ho nevylučovali. Iniciovali sme preto oficiálnu komunikáciu a požadovali predovšetkým výpočet našich konkrétnych pochybení, hodnotenia členov komisie či akúkoľvek relevantnú informáciu.

V opačnom prípade sme – celkom logicky – požadovali stiahnutie nášho webu z diskreditačného zoznamu. Záležitosť, ktorá sa mohla pri vecnej a slušnej medziľudskej komunikácii vyriešiť behom niekoľkých hodín, sa tiahla takmer mesiac.

Bolo zaradenie vecou svojvôle?

Plynutím času sa síce komunikácia s kompetentnými rozbehla, no nie podľa našich predstáv. Absentoval v nej totiž akýkoľvek dôkaz o našom zlyhaní, zoznam nám ďalej škodil a neostávalo nám z toho titulu nič iné, ako ohlásiť ambíciu riešiť konflikt súdnou cestou.

Posun nastal až druhého mája, kedy nám venoval svoj facebookový status člen hodnotiacej komisie a zároveň vysokoškolský pedagóg Pavol Hardoš, pričom reagoval nielen na spor, ale aj na náš rozhovor s analytikom Jánom Baránkom o celom ich projekte. V interview analytik označil metódy portálu Konšpirátori.sk za „v demokratickej spoločnosti neprijateľné“.

Hoci tento Hardošov príspevok oznámil relatívne dobrú správu o tom, že náš portál bude stiahnutý a preradený do tzv. šedej zóny aj spolu s niektorými hlavnoprúdovými médiami, zaznelo v ňom viacero nepravdivých tvrdení a prinajlepšom poloprávd, ktoré si pýtajú ďalšiu reakciu.

Vraj máme zlú reputáciu

„Ja som ich web ohodnotil známkou 5 z 10 – moje dôvody boli viaceré. Nebudem tu vyratúvať články, ktoré som si u nich prečítal,“ píše Hardoš, čím len umocnil náš dojem, že z faktografického hľadiska na našej tvorbe nenašli nič závadné.

Hardoš ďalej prezrádza, že problémom bola hlavne naša „reputácia“. Aj to napriek tomu, že v súkromnom živote sme všetci bezúhonní občania a v tom kariérnom naši redaktori pracovali či vystupovali najmä v médiách typu TASR, TA3, RTVS či Parlamentné listy. Všetky sú pritom odobrené samotnými konšpirátormi.sk ako bezproblémové.

„Podstatný bol aj fakt, že do ich článkov (miešajúcich reportovanie a komentáre) sa vkráda ideologické hodnotenie a prekrúcanie faktov – aj keď nad fakticitou nemusí byť sporu, sú účelovo vystavané spôsobom, ktorý je zavádzajúci,“ píše ďalej, no keďže opäť nič nekonkretizoval, nedal nám možnosť sa pred útokmi akokoľvek brániť.

Všetko ostatné je „ritebôl“ pochybných existencií

Za zmienku stojí aj záver Hardošovho statusu, v ktorom hovorí, že ich projekt je len zhlukom ľudí, ktorí majú vlastnú reputáciu, zverejnené kritéria a prosto ponúkajú hodnotenia tým, ktorí o to majú záujem.

„Všetko ostatné je len butthurt (po slovensky ritebôl, pozn. red.) pochybných existencii, ktoré ťažko nesú, že sa im nedostáva nezaslúženej úcty,“ dodáva Hardoš, čím pravdepodobne naráža aj na nás.

Pozoruhodné je pritom nielen to, že Hardoš stále nevysvetlil, prečo sme sa na zozname ocitli, ale aj tá skutočnosť, že pri snahe nás za každú cenu očierniť skĺzava k hlbokej subjektivite a rozširuje výčitky aj mimo vlastných stanovených kritérií, napríklad útokmi na údajnú hroznú reputáciu. Celý jeho príspevok nájdete tu.

Možno si len nepamätá?

V tomto bode ale festival bizarnosti nekončí. Do série komentárov pod príspevkom prispel napríklad aj bývalý člen projektu a súčasný tajomník rezortu životného prostredia Juraj Smatana (OĽaNO). Podľa neho si pletieme „ideovú orientáciu s filtrom na realitu“, čím naráža na náš výber a spracovanie tém.

Smatana tvrdí, že volal s naším redaktorom, pričom konverzácia sa vraj mala niesť v tomto duchu: „Poukázal som na zjavnú tendenčnosť – selektívne vyberali samé negatívne správy o utečencoch. Toto redaktor obhajoval tým, že oni sú “národný a konzervatívny” web.“

Má to len jeden problém – nie je to pravda. Rozhovor medzi šéfredaktorom portálu a Jurajom Smatanom skutočne prebehol, no Denník S nikdy neargumentoval, že vyberanie iba negatívnych správ o utečencoch je legitímny redakčný postup, nakoľko si nič také nemyslíme. Chceme veriť, že si pán Smatana len zle pamätá, ale v našom rozhovore sme mali menší spor ohľadom informovania o istej LGBT téme, nie o utečencoch.

Mimochodom, v čom sme pri výbere tém iní, ako napríklad Konzervatívny denník Postoj, ktorý je – oprávnene – mimo predmetu ich záujmu?

Projekt zemavekárov a členov dezinormačných webov? Ani nie

Člen tímu Konšpirátori.sk Peter Jančárik, ktorý je v médiách prezentovaný ako „neúnavný bojovník proti konšpiračným teóriám“, zase vraví, že sme „projekt bývalých zemavekárov“.

Hardoš zase konštatuje, že Denník S je webový projekt ľudí, čo v minulosti písali pre niekoľko dezinfowebov.

A aká je skutočnosť? Nás je v redakcii šesť a jediné naše spojenie s mesačníkom Zem a Vek spočíva v tom, že jediný náš redaktor pre nich napísal 8-10 článkov počas štúdia na vysokej škole. Honorované boli asi 3. A tieto typy ľudí mimochodom radi poúčajú ostatných o potrebe nepozerať sa na svet zjednodušene.

Nepoukázala na nič

Do diskusie prispela svojou troškou aj Miroslava Sawiris, ktorá pracuje pre mimovládku Globsec. Podľa nej sa radi vyhrážame „každému, kto poukáže na praktiky, ktoré nemajú so serióznou žurnalistikou nič spoločné“.

Pani Sawiris je mimochodom autorkou štúdie, v ktorej náš portál spolu s Richardom Kuchtom označila za „web s problematickým obsahom“. Samozrejme, bez akéhokoľvek dôkazu, iba s odvolaním sa na druhých, ktorí opäť nemali nič hmatateľné v rukách.

Keď sme boli ochotní súdiť sa a ozrejmili, že cisár je nahý, zmienku o nás zmazali a nahradili štúdiu jej aktualizovanou verziou. O celom spore si môžete prečítať tu. O pár týždňov nás ale pracovníci Globsecu zaradili do kategórie a lá Pat a Mat: Webové stránky, ktoré sú zdieľané na facebookových stránkach s problematickým obsahom.

Člen komisie nevie, kto u nás pracuje

Najviac sa však vyznamenal člen hodnotiacej komisie Marián Jaslovský, ktorý pri zmienke o nás v komentároch napísal nasledovné: „…a robí tam Besmatov.“

Žiadny Besmatov sa pritom v našej redakcii nenachádza. Zrejme mal na mysli novinára Artura Bekmatova, ale ani ten u nás nepracuje a nikdy nepracoval. Dobre vidíte, člen hodnotiacej komisie ani nepozná zloženie redakcie, ktorej členov môže pripraviť o príjem.

Úprimne, radi by sme túto kauzu komentovali ďalej, ale myslíme si, že sa komentuje sama. Ďalší postup redakcia Denníka S prehodnocuje. Pokiaľ vás tento príbeh zaujal alebo ste naším fanúšikom, podporiť našu tvorbu môžete pomocou transparentného účtu nižšie. Ďakujeme.

— Peter Števkov/Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter