Krajniak chcel v minulosti zakazovať mešity. Matovič hovoril, že bude mať krv na rukách a islam je mierumilovný

Zľava: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda strany SAS Richard Sulík (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Šírenie islamu v Európe alebo, ak chcete, islamizácia vypadla z aktuálnej verejnej debaty. Z pohľadu vládnej koalície sa žiada skonštatovať, že chvalabohu. V kontexte minulých nezhôd vládnych politikov v tejto citlivej oblasti by to pre ňu znamenalo ďalšie vážne problémy.

Nálada v novej vládnej koalícii má od ideálu ďaleko a vzhľadom na čas koronakrízy sú jablkom sváru najmä ekonomické otázky. Najviac sa to prejavuje vo vzťahu Richarda Sulíka a Igora Matoviča.

Covid-19 sa však pomaly ale isto poberá na odchod. Respektíve, dostávame ho na uzdu dostatočne na to, aby sme s ním vedeli koexistovať až do vynájdenia účinných nástrojov, ktoré ho buď vymažú, alebo jeho nebezpečenstvo stlačia na zanedbateľnú mieru.

A hoci možno predpokladať, že po návrate do bežného života sa vládna koalícia bude sústrediť na reformu justície a riešenie problémov s korupciou, ťažisko sa čiastočne presunie aj k hodnotovým otázkam, ktoré chtiac či nechtiac zaberajú obrovskú časť verejnej diskusie u nás aj vo svete.

Ešte môže byť horúco

Hoci sa nová garnitúra snaží navodiť dojem, že túto oblasť dokážu zatlačiť do úzadia a aj svoje programové vyhlásenie napísala tak neutrálne, ako jej to len pero dovolilo, obrovskej časti poslancov na týchto témach záleží a vedeli si pre ne v minulosti skočiť do vlasov.

Nejde len o agendu zabitia nenarodených detí (interrupcií), gender ideológiu či zväzky homosexuálov, ale aj o tému masovej migrácie a s ňou úzko previazanej islamizácie starého kontinentu.

Tá bola na pretrase najmä po roku 2015 a berúc do úvahy skutočnosť, že súčasný vládny štvorlístok tu bude minimálne do roku 2024 a že celý Blízky východ či subsaharská Afrika je stále veľká rozbuška, je dobré pýtať sa, čo sa bude diať medzi vládnymi politikmi potom, ak sa téma dostane do popredia znovu.

Nie tak dávne vyjadrenia koaličných politikov totiž napovedajú, že v takom prípade nás čaká minimálne veľká mediálna prestrelka.

Umiernený islam vraj neexistuje

Tak napríklad. Podľa Richarda Sulíka „umiernený islam neexistuje“ a toto náboženstvo „nie je kompatibilné s našou kultúrou“. Za takéto vyjadrenia si vyslúžil obrovskú vlnu kritiky zo strany aktivistickej obce.

Omnoho zmierlivejší tón zvolil exprezident Andrej Kiska a zakladateľ koaličnej strany Za ľudí, nakoľko v zmysle jeho slov „sa do nášho domáceho politického slovníka ako synonymum strachu a ohrozenia pridáva slovo moslim“.

Zakladateľ koaličnej Kresťanskej únie Branislav Škripek mu možno aj preto o niekoľko rokov neskôr podaroval knihu Odhaľovanie islamu, ktorú sám preložil. Dielo sa týka negatívnych dopadov politickej stránky tohto náboženstva.

Internet si pritom pamätá aj iniciatívu ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý chcel zmenou stavebného zákona docieliť zákaz výstavby mešít na našom území.

Matovič: Po moslimskom útoku bude mať Krajniak krv na rukách

A rovnako si pamätá aj to, ako premiér Igor Matovič za tento nápad predstaviteľovi strany Borisa Kollára, ktorú dnes toľko chváli, nekompromisne naložil. Podľa Matoviča vtedy Krajniak zneužíval neexistujúci problém a hrozba vraj bola umelo vytváraná.

„Ak po prijatí takéhoto zákona tu bude prvý útok, krv týchto ľudí bude mať na rukách Krajniak,“ povedal Matovič. Z jeho úst tiež zaznelo, že „skutočný islam nekáže veriacemu, aby zabíjal“ a že „tak ako kresťanstvo je mierumilovné, je taký aj islam“ .

A čo Boris Kollár? „Tak a teraz sa pokakajme z moslimov a nasypme ich sem len pre to, aby Lajčák bol šéfom OSN. Keby sme za jeho post mali prijať, čo by len 10 ekonomických moslimských imigrantov, budem proti,“ povedal napríklad v roku 2016.

Za zmienku stojí aj zvláštny postoj liberálky Jany Cigánikovej, ktorá sa po minuloročných útokoch na Srí Lanke zamýšľala nad tým, ako ich mohol kresťanský Boh dopustiť. Spáchala ich pritom militantná islamistická skupina Národný Tavhíd Džamát a zomrelo pri nich vyše 250 ľudí.

Ďalší kameň úrazu?

Pri pohľade na tento guláš musí koalícia dúfať, že téma islamizácie a migrácie zostane v úzadí tak dlho, ako to len bude možné. Obdobie, kedy by sa opäť stala záležitosťou číslo jeden, by totiž po tom všetkom nemusela prežiť bez vážnych škôd.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..