Lipšic? Vybrať sa dá z mladých. Nemusia to byť tí, s ktorými súhlasia novinári, vraví bývalý generálny prokurátor

Michal Vaľo (Zdroj: youtube.com)

Daniel Lipšic na stoličke generálneho prokurátora by mohol byť problémom, pričom faktom je, že keď sa z politickej funkcie do justície vracali iní, súčasná koalícia mala odmietavý postoj. Hovorí o tom bývalý generálny prokurátor Michal Vaľo.

Otázka možného obsadenie generálnej prokuratúry Danielom Lipšicom vyvolala až na niekoľko výnimiek rozhorčenie naprieč celým politickým spektrom. Panujú najmä výhrady k pokračovaniu systému tzv. „našich ľudí“.

Podobný odmietavý postoj razí aj niekdajší nominant v tejto funkcii Michal Vaľo, ktorý prokuratúre šéfoval za éry Vladimíra Mečiara medzi rokmi 1995-1999. Daniel Lipšic by na tomto mieste podľa neho mohol byť „problém“.

Vaľo vo svojich odpovediach pre Rádio Slovensko tiež poznamenal, že keď sa podobným spôsobom z politickej funkcie vracal do justičného orgánu Štefan Harabin, reakcia súčasnej koalície (a vtedajšej opozície) bola „veľmi odmietavá“.

U Lipšica identifikuje aj ten problém, že stále čelí podmienečnému odsúdeniu za zabitie chodca. Myslí si, že hoci zákon túto skutočnosť ako prekážku výkonu funkcie neidentifkuje, „logicky, takíto ľudia by sa generálnymi prokurátormi stať nemali“.

Vaľo si vo všeobecnosti myslí, že kandidát na tento post by mal byť „vnútorne charakterovo pevný“ a minimálne mať za sebou publikačnú činnosť vo forme statí či monografií.

„Je tam množstvo, najmä medzi mladými, veľmi schopných, odborne aj morálne zdatných prokurátorov, z ktorých sa dá vybrať. Nemusia to byť takí, ktorých vidno na obrazovkách a ktorí prednášajú súdy, s ktorými súhlasia politici a novinári,“ hovorí niekdajší generálny prokurátor o tom, koho by si na tejto stoličke vedel predstaviť.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter