Nič sa nedeje, tvrdia ruské úrady po výbuchu v laboratóriu s vírusmi

Vladimír Putin (Zdroj: SITA)

V ruskom meste na Sibíri došlo v pondelok k výbuchu v laboratóriu, ktoré študuje a uchováva rôzne choroby. Podľa oficiálnej správy a aj starostu mesta však nedošlo k žiadnemu úniku biologických látok.

Ruským laboratóriom na výskum chorôb, nachádzajúcim sa v meste Koltsovo na Sibíri, otriasol v pondelok večer výbuch. Následne vznikol požiar, ktorý sa našťastie podarilo čoskoro uhasiť. Jeden človek utrpel popáleniny a bol prevezený do nemocnice.

Výskumné centrum Vektor pre virológiu a biotechnológiu v sebe ukrýva viacero smrteľných chorôb ako napríklad Ebola alebo Antrax. Je taktiež jedným z dvoch zariadení na svete, ktoré má v sebe uložený živý vírus ovčích kiahní. To druhé sa nachádza v Atlante v Spojených štátoch.

Vraj nič neuniklo

V oficiálnom vyjadrení sa tvrdí, že počas explózie neprebiehala žiadna práca s biologickým materiálom a žiadne choroby neunikli.

Doktor Joseph Kam pre CNN uviedol, že napriek prísnym podmienkam, ktoré takéto zariadenie musí spĺňať, prípadná explózia môže rozšíriť vírus do ovzdušia. Dodáva však, že „viac ako 100 stupňov ich zabije“, poukazujúc tak na náchylnosť vírusov k vysokým teplotám.

Ľudia sú aj tak skeptickí

Starosta Koltsova pre médiá povedal, že netreba robiť paniku. Tento sentiment však nezdieľajú všetci obyvatelia mesta. Na sociálnej sieti mesta sa objavili viaceré názory ako „vitajte v zombie apokalypse“, alebo „o 20 rokov sa zo seriálu na HBO dozvieme, čo sa stalo“.

Samotné laboratórium bolo založené ešte počas studenej vojny v roku 1974 ako súčasť programu biologickej vojny. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa premenilo na centrum výskumu a liečenia rôznych chorôb. V roku 2016 vykonala Svetová zdravotnícka organizácia v laboratóriu inšpekciu, podľa ktorej spĺňalo bezpečnostné štandardy.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česká republika vyhostila zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov. Podľa premiéra Andreja Babiša je kauza vymyslená a diplomati sú autormi falošného listu, kde sa o útoku, ktorého cieľom..