Lipšic ako generálny prokurátor? Zbytočná provokácia

Daniel Lipšic (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Novým najvyšším mužom prokuratúry by sa mohol stať Daniel Lipšic. Hoci by to mohlo byť v istom zmysle prospešné, je to nielen nezákonné, ale aj veľmi nešťastné z hľadiska imidžu, ktorý si chcela nová garnitúra budovať.

Včerajšou mediálnou správou dňa bol dozaista návrh Daniela Lipšica na post nového generálneho prokurátora. S týmto menom je stotožnený Richard Sulík a rovnako aj premiér Igor Matovič.

Prominentný právnik je samozrejme viac ako dobrým odborníkom a najsledovanejšie prípady v dejinách Slovenska nedostáva do rúk kvôli rôznym sprisahaniam či schopnosti byť videný.

Malo by to výhody

A nielen to. So svojím tradičným a ideologicky nepokriveným nazeraním na koncept slobody slova, ktorá dostáva na Slovensku čoraz viac faciek, by mohol byť v istom zmysle vykúpením.

„Som v šoku, že práve liberálne elity sú čoraz častejšie zástancami obmedzovania základných práv ako sloboda prejavu, sloboda zhromažďovania, sloboda združovania,” povedal nedávno právnik.

Pri Lipšicovej kandidatúre napriek tomu existuje viacero veľkých ALE. Za zmienku stojí napríklad kritika jeho osoby za neprimeraný policajný zásah počas protestov Gorila. Lipšic voči tomu oponoval slovami, že použitie vodného dela bolo nutné pre zastavenie chuligánov a zároveň šlo o najmiernejší spôsob.

V poslednej dobe rezonovala aj jeho údajná komunikácia s obžalovanou z prípravy vraždy Jána Kuciaka Alenou Zsuzsovou. Právnik pravosť odoslaných správ nepoprel, no bránil sa tvrdením, že jeho účet bol napadnutý hackermi a nepísal ich on.

Opäť funkcia pre kamaráta?

Výpočet závažnejších dôvodov ale začína až tu. Stále napríklad platí, že Daniel Lipšic bol relatívne nedávno odsúdený za zabitie chodca. Hoci samozrejme neúmyselne, ale predsa len zabitie.

Lipšic rovnako nespĺňa zákonné podmienky, podľa ktorých musí (okrem iného) pre tento post vykonávať prokurátorskú prax 10 rokov. Pevne veríme, že v koalícii na tento ‚detail‘ iba zabudli a nechystajú sa šiť citlivú legislatívu na mieru svojmu favoritovi.

Zaručene najviac kontroverzie však vyvoláva Lipšicova aktívna (a v tomto kontexte neprijateľná) politická minulosť. Ako zakladateľ hnutia NOVA mal extrémne blízko aj k Igorovi Matovičovi. Zostáva teda iba odpovedať na otázku, či ho chce nový kabinet na tomto poste aj napriek tomu, alebo práve preto.

Slovensko je síce malé, no nie natoľko, že by sme nemali k dispozícii dostatok iných bezúhonných a morálne zdatných adeptov, ktorých nominácia nepôsobí skôr ako zbytočná provokácia.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter