Kollár: Dúfam, že si Sulík pamätá, čo sa udialo za vlády Radičovej

Boris Kollár (Zdroj: SITA)

O generačnej výmene v Smere, uvoľňovaní opatrení, „prázdnej špajze“, ale aj o možnosti druhej vlny koronavírusu na Slovensku hovorili v nedeľňajšej diskusnej relácii V Politike na TA3 predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) s poslancom a podpredsedom strany Smer-SD Richardom Rašim.

Hneď v úvode diskusie padali tvrdé slová a pripomienky krokov minulej vlády, ktorá podľa Borisa Kollára nenechala v štátnej pokladnici dosť peňazí na to, aby súčasný kabinet mohol prikročiť k pomoci skôr ako sa to stalo.

„Pán Raši je predstaviteľ garnitúry, ktorá ani v čase hojnosti nedokázala dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Špajza je, po nich a po ich devastačnom riadení, prázdna,“ vyhlásil Kollár.

Líder hnutia Sme rodina prisľúbil, že koaličná vláda bude dávať zreteľ aj na rozvoj podceňovaných regiónov, kde sú hladové doliny, aj keď to nie je v programovom vyhlásení vlády (PVV).

Zbytočný rezort?

Richard Raši (Smer-SD) k regionálnemu rozvoju uviedol, že ak tento bod nie je zahrnutý v PVV tak sa bude potom len ťažko odpočítavať úspešnosť riešení v tejto oblasti. „Je chybou, že regionálny rozvoj sa nevyskytol v PPV v takej miere ako by mal, pretože sa nožnice medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska roztvárajú,“ konštatoval Raši.

Podľa Rašiho je zbytočné vytvárať nové ministerstvo pre regionálny rozvoj a investície. To povedie Veronika Remišová a postupne pod tento rezort prejdú všetky eurofondy. Podpredseda Smeru tvrdí, že sa tak zbytočne vytvárajú nové miesta pre štátnych tajomníkov a rozrastá sa tým štátna správa, proti ščomu opozícia pred voľbami bojovala. „Vznikne nám tu jedno ministerstvo úplne zbytočne a to nehovorím o tom, že sa bude musieť robiť takzvaný rebranding, ktorý bude stáť státisíce eur,“ povedal Raši.

Podľa Kollára ide Remišová na ministerstvo pre regionálny rozvoj strážiť rozdeľovanie eurofondov v regionálnom rozvoji a ubezpečil, že podpredsedníčka strany Za ľudí ujrčite neplánuje v tomto rezorte kradnúť. „Keď Veronika Remišová uprace a ušetrí miliardy, tak nech ten úrad stojí pár korún,“ obhajoval Kollár vznik Remišovej rezortu.

Sociálne istoty a Sulík s Matovičom

Predseda parlamentu ďalej uviedol, že garantuje, že sa nebudú na trvalo rušiť sociálne opatrenia minulej vlády, ako sú napríklad vlaky pre dôchodcov zadarmo. Už v pondelok premiér podľa Kollára bude informovať o skoršom otváraní ekonomiky. „Máme v PVV veľa sociálnych opatrení smerom k ľuďom,“ dodal.

Pri otázke na sociálne opatrenia predošlej vlády líder hnutia Sme rodina prisľúbil, že nedôjde k ich zrušeniu. „13. dôchodok bude, hotovo,“ vyhlásil Kollár. Raši upozornil, že Kollárovo hnutie má oveľa menšie percentuálne zastúpenie ako premiérove hnutia OĽaNO a uviedol, že sa obáva o to, aby neboli sociálne plány hnutia Sme rodina zastavené práve Matovičovým hnutím. V tejto súvislosti poslanec Smeru pripomenul nezhody medzi premiérom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Kollár sa však oboch predstaviteľov vlády zastal.

„Je mi ľúto, že niektoré veci diskutujú cez sociálne siete, chápem aj premiéra, že to nevydržal a zareagoval na Richarda. Ja len dúfam, že má Richard historickú pamäť a vie čo sa udialo vo vláde Ivety Radičovej. Chápem aj Richarda, že by chcel urobiť niektoré kroky zo dňa na deň. Richard je možno trochu menej trpezlivý, ale tie vzťahy sú dobré,“ povedal Kollár s tým, že v priebehu dní sa budú predstavovať aj opatrenia na pomoc podnikateľom pri platení nájmov.

Generačná výmena v Smere

Raši sa vyjadril aj ku generačnej výmene v Smere, ktorá sa stále častejšie sklloňuje v súvislosti s prípadnou kandidatúrou Petra Pellegriniho na post lídra strany, ktorú expremiér nedávno oficiálne pripustil.

„Každá strana potrebuje z času na čas obmenu a nový vietor. Myslím si, že je dobre, že máme popri predsedovi ďalšieho silného lídra. Debata o smerovaní strany je legitímna. Namiesto jedného lídra máme dve silné osobnosti a aj stranícky súboj (pozn.red.: o kreslo predsedu) bude prínosom,“ vyhlásil Raši. Postavil sa pritom za Pellegriniho. „Peter Pellegrini a jeho politická budúcnosť pre Smer je pozitívnym signálom,“ dodal.

Kollár k veci uviedol, že mu neprináleží hodnotiť situáciu v Smere. Pripomenul, že Pellegrini mal v parlamentných voľbách oveľa väčší počet krúžkov ako predseda strany Robert Fico. „Jeden iba šteká a druhý má jasný program, čo chce urobiť,“ povedal Kollár o Ficovi a Pellegrinim. Z jeho ďalších slov je jasné, s kým sa mu v parlamente spolupracuje lepšie. S Pellegrinim má vraj korektný aj keď tvrdo opozičný vzťah. „Z jeho strany to nie je vo forme hejtu, aj keď chce presadiť iné politiky,“ dodal Kollár.

Otváranie ekonomiky

Vo veci opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku je Raši za to, aby sme podporili ekonomiku otvorením predajní. Neexistuje podľa neho totiž žiaden objektívny parameter, prečo by sme mali držať toľko podnikateľov mimo prevádzky. Za vzor dal susedné štáty, z ktorých postupujeme pri otváraní ekonomiky najpomalšie. Pomalé otváranie ekonomiky však môžu mať podľa Rašiho „nedozierne dôsledky“ a opatrenia musia byť preto „efektívne a dostatočne široké“.

Podpredseda Smeru navrhol otvoriť všetky predajne pri ktorých je to možné. Pripomenul, že kým u nás je počet nakupujúcich jeden na 25 metrov štvorcových, tak v Rakúsku je to jeden na 10 metrov štvorcových pri zachovaní prísnych hygienických opatrení.

V Rakúsku a Česku prišlo ochorenie skôr a preto sme podľa Kollára aj s otváraním vecí trochu pozadu, ale už teraz je to podľa neho paralelné v Čechmi a Rakúšanmi. „Som presvedčený, že premiér to podstatne urýchli a bude to korešpondovať, čo je v Česku a Rakúsku,“ povedal k otváraniu ekonomiky. Pridal však jedno vážne varovanie, ktoré od zamestnávateľov a ekonómov zaznieva už dlhšie.

Maľuje najhoršie scenáre?

„Spolu s touto krízou sa sem valí ekonomická kríza, za ktorú nemôže ani predošlá ani súčasná vláda,“ varoval Kollár. Štátna karantémna by sa mala podľa Rašiho skončiť a nahradiť sa iným efektívnym nástrojom ako napríklad náramky na sledovanie ľudí.

Raši obvinil Matoviča z toho, že „maľuje tie najhoršie scenáre“ a podľa neho nehrozí, že nastane nejaká druhá vlna koronavírusu na Slovensku. „Som presvedčený, že žiadna druhá vlna nepríde,“ povedal a poďakoval občanom za to, že dodržiavajú opatrenia.

Kollár vyhlásil, že sa nebudú zvyšovať dane. „Skôr by som hľadal úspory tam, kde sa plytvalo, efektívnejšia verejná správa a DPHčkari,“ povedal Kollár. V závere varoval, že keby došlo k ďalšej vlne koronavírusu tak to slovenská ekonomika neprežije.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...