Netanjahu v Izraeli zrejme prehral

Benjamin Netanjahu

Víťazom volieb vyzerá byť strana Modrá a biela Bennyho Ganca a Ja’ira Lapida. Napriek tomu, že podľa odhadov získala v Knessete 35 kresiel, teda oproti Likudu o tri menej.

Utorňajšie izraelské parlamentné voľby sa skončili síce tesnou, ale porážkou súčasného nacionalistického premiéra Benjamina Netanjahua. Naznačujú to odhady volebných výsledkov, ktoré krátko po zatvorení volebných miestností zverejnili izraelské televízie. Podľa nich by mal Netanjahuov Likud získať 38 kresiel v izraelskom parlamente. Čo je síce najvyšší počet spomedzi politických strán, no keď sa do toho zarátajú očakávaní a potenciálni spojenci, Netanjahu podľa všetkého tieto voľby prehral.

To by znamenalo, že Netanjahuovi nepomohli ani jeho predvolebné reči o budúcej anexii všetkých židovských osád na palestínskom Západnom brehu Jordánu, ktoré šokovali nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo s výnimkou jeho veľkého podporovateľa Trumpa, a ani ďalšie výpady proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické.

Víťazom volieb teda zatiaľ vyzerá byť strana Modrá a biela Bennyho Ganca a Ja’ira Lapida, napriek tomu, že podľa odhadov získala v Knessete 35 kresiel, teda oproti Likudu o tri menej.

Prekvapivo dobrý výsledok – tretie miesto a 10 parlamentných kresiel – si podľa odhadov pripísala formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov. Jej líder Ajman Odíh po zverejnení odhadov volebných výsledkov nešetril nadšením a optimizmom a pre médiá vyhlásil, že práve dobrý výsledok jeho zoskupenia “zabránil Netanjahuovi vytvoriť vládu”.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...