Mečiarov návrat? Bývalí HZDS-áci nad ním lámu palicu

Vladimír Mečiar, bývalý predseda vlády SR a zakladateľ HZDS (Zdroj: SITA)

Prvý predseda vlády samostatnej Slovenskej republiky Vladimír Mečiar cez leto ohlásil návrat na politickú scénu. 77-ročný vyslúžilý politik, ktorý bol zakladateľom a vyše dve dekády jediným predsedom strany HZDS (neskôr ĽS-HZDS), tvrdí, že u nás chýba strana, pre ktorú by bolo Slovensko prvoradé. Preto chce priniesť nový subjekt. Jeho bývalí kolegovia však vravia, že tento projekt úspešný nebude.  

Vladimír Mečiar svoj zámer so založením novej strany odkryl začiatkom augusta v rozhovore pre denník Plus jeden deň a nevylúčil ani spoluprácu so svojim dlhoročným známym a politickým kolegom Štefanom Harabinom. Ten bol v rokoch 2006 až 2009 ministrom spravodlivosti nominovaný práve Mečiarovou HZDS.

„S Harabinom sa nepotrebujeme stretávať. Nám stačí povedať, po ktorej ceste alebo ktorým smerom. On je dospelý rozumný človek, nepotrebuje vedenie za ručičku, ale na to, aby konanie malo úspech, tak stačí sa dohodnúť na zásade. Osobný styk je zbytočný, navyše by bol každému podozrivý. Ale keď príde správny čas, budeme stáť vedľa seba,“ ubezpečil expremiér.

Prvý predseda vlády Slovenskej republiky a spolutvorca Ústavy SR netvrdí, že sa vráti on osobne, ale ubezpečuje, že jeho nová strana bude vraj programovo zaujímavá a najmä iná ako ostatné strany. „Chýba tu strana, ktorá by vedela povedať, že Slovensko je pre ňu na prvom mieste,“ povedal Mečiar v rozhovore.

Bývalý predseda HZDS nezakladá úplne nový subjekt, ale údajne sa iba zmenia stanovy a názov už existujúcej strany.

K pripravovanej strane sa v exkluzívnom rozhovore pre Denník S vyjadril bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý v HZDS roky stál po boku Vladimíra Mečiara. „Myslím si, že tí, ktorí sme v tom čase boli aktívne v politike si už musíme uvedomiť, že dnes je tu iný svet. … moja generácia politikov si odrobila svoje, pozitívne aj negatívne a myslím si, že ani pán Mečiar by dnes už nemal šancu,“ povedal exprezident.

Bývalý prezident Ivan Gašparovič (Foto: Tomáš Pilz/Denník S)

Celý rozhovor s Ivanom Gašparovičom nájdete na webe Denníka S už čoskoro.

Čo na to bývalí členovia HZDS?

O reakciu na vznik novej strany z „dielne“ Vladimíra Mečiara sme požiadali tiež ďalších jeho bývalých spolupracovníkov aj členov HZDS.

Podľa exministra financií Miroslava Maxona, ktorý HZDS opustil v roku 2005, treba návrat Vladimíra Mečiara na politickú scénu rozdeliť na dve časti. „Jedna vec je ambícia pána Mečiara vrátiť sa na politickú scénu. Druhá a rozhodujúca je, aká bude akceptácia zo strany voličov vo vzťahu k tomuto návratu. Ja si myslím, že to nebude úspešný pokus,“ uviedol Maxon.

Miroslav Maxon (Foto: SITA)

Maxon priznal, že síce nepozná ľudí, ktorí na novej Mečiarovej strane programovo pracujú, ale myslí si, že nemôžu prísť s ničím novým. „Osloviť by mohli ten minimálny zvyšok (voličov), ktorý s nostalgiou spomína na pána Mečiara a to na vstup do parlamentu nebude stačiť,“ dodal.

Mečiarove vyhlásenie o novej politickej strane považuje Maxon za „verbálne pokusy“ a verí, že si expremiér opätovný vstup do politiky rozmyslí.

„Nemyslím si, že je to nejaký reálny krok,“ povedal o Mečiarovom novom politickom projekte Vladimír Chovan, ktorý bol ako nominant HZDS ministrom pôdohospodárstva v rokoch 2009 až 2010. „Končil som ako nominant HZDS v čase, keď sa už HZDS do NR SR nedostalo. Je to vyše 9 rokov a tá strana ako taká skončila. Neviem si preto predstaviť na základe akého impulzu by dnes mohla vzniknúť na týchto základoch strana, ktorá by mala reálnu šancu dostať sa do Národnej rady SR,“ skonštatoval Chovan pre Denník S.

Vladimír Chovan (Foto: SITA)

Ján Gabriel bol začiatkom roku 2003 medzi 11 poslancami, ktorí opustili HZDS a založili novú politickú stranu Ľudová únia. Bývalý poslanec NR SR za HZDS pre Denník S uviedol, že dnes je už iba fyzickou osobou a nechce politické veci komentovať. O Mečiarovom ohlásenom návrate do politiky nám povedal len toľko, že podľa jeho názoru nebude tento politický projekt úspešný.

Kramplová: Mečiarova strana nie je úplná hlúposť

Bývalá ministerka zahraničných vecí (1997 – 1998) a pôdohospodárstva (2007 – 2008) Zdenka Kramplová, ktorá bola výraznou osobnosťou HZDS si však naopak myslí, že návrat Vladimíra Mečiara by mohol byť pre budúci rozvoj štátu prínosom.

„Myslím si, že to nie je úplná hlúposť. Najmä si myslím, že by to bolo reálne využitie možností, ktoré má (V. Mečiar) v oblasti koncepcie ďalšieho rozvoja Slovenska. To si myslím, že by bolo reálne a Slovensko by to veľmi potrebovalo,“ uviedla Kramplová pre Denník S.

Zdenka Kramplová (Foto: SITA)

Mečiar má podľa Kramplovej šancu osloviť mladých aj starších voličov. „Nie sú to len mladí ľudia, ale je tu aj dosť ľudí, ktorí si pamätajú jeho aj HZDS a kroky, ktoré urobilo HZDS pre Slovensko a pre občanov. Je tu stále dosť veľká skupina voličov, ktorí ešte rozumne rozmýšľajú a ktorí by takúto stranu volili,“ uzavrela.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...