Komentátor Daniš zapochyboval o hlavnej verzii vzniku koronavírusu. Označili ho za konšpirátora

Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Dohady o tom odkiaľ pochádza koronavírus SARS-Cov-2 spôsobujúci ochorenie Covid-19 sa stali v uplynulých mesiacoch jednou z top tém diskusií nielen medzi odborníkmi, ale tiež laickou verejnosťou. Tému rozoberá aj známy slovenský komentátor Dag Daniš, ktorý upozorňuje, že niektorí vedci nevylučujú náhodný únik tohto koronavírusu z laboratória či dokonca jeho vznik vďaka človeku. Odvoláva sa pritom na článok z prestížneho spravodajského týždenníka Newsweek. Napriek tomu poniektorí tvrdia, že Daniš konšpiruje.

„V pondelok mi tu viacerí facebookoví folkloristi a ‚majitelia jedinej pravdy‘ (amen) nadávali do konšpirátorov. Dôvod? Opovážil som sa pochybovať o jednej z verzií korona-príbehu, ktorú nám podsúvajú WHO a jej súkromní sponzori (zainteresovaní na laboratóronych výskumoch koronavírusov… dokola opakujú, že za pandémiou nie je únik z laboratória),“ píše Dag Daniš na svojom facebookovom profile.

Komentátor pripomína, že možnosť úniku vírusov podopiera niekoľko indícií a nepriamych dôkazov, ktoré zhrnul aj Newsweek. Daniš vyberá z pôvodného článku niekoľko podstatných poznatkov, ale hneď v úvode uvádza, že západní aj čínski vedci sa zhodujú, že v tejto fáze je nemožné jasne povedať, čo sa stalo a jednotlivé hypotézy nie sú ani vyvrátené, ani dokázané.

V článku prestížneho svetového týždenníka slovenský komentátor poukazuje napríklad na to, že aj americká Obranná spravodajská agentúra (Defence Intelligence Agency) v najnovšej aktualizácii dát o možnom pôvode nového koronavírusu pripúšťa, že vírus označený ako SARS-Cov-2 mohol nešťastnou náhodou uniknúť pri nehode v laboratóriu.

Nejde o čisto čínsky projekt

Newsweek ďalej pripomína, že inštitút virológie v čínskom Wuchane, kde sa ochorenie Covid-19, spôsobené novým typom koronavírusu, začalo koncom minulého roka šíriť, je od roku 2015 súčasťou výskumov typu „gain-of-function“ (GOF) zameraných na zdokonaľovanie niektorých vlastností vírusov s cieľom predpovedať budúce pandémie.

Magazín v článku k téme dodáva, že nešlo v tomto prípade o čínsky projekt. Inštitút virológie vo Wuchane, ktorý leží v ohnisku nákazy, sa podieľa na medzinárodnom programe s názvom PREDICT (Predpovedať) a dostáva z neho dotácie. Ide pritom o projekt za 200 miliónov dolárov sponzorovaný napríklad aj americkou Agentúrou pre medzinárodný rozvoj a inštitúciami v ďalších krajinách. Podobné programy sponzoruje Národný zdravotnícky inštitút USA v desiatkach laboratórií po celom svete.

Dag Daniš vo svojom komentári upozorňuje aj na časť článku, v ktorom Newsweek píše o tom, že vo wuchanskom inštitúte virológie sa pravdepodobne nepracovalo len s geneticky upravenými vírusmi, ale aj s cielenou prírodnou mutáciou koronavírusov v telách zvierat. Takéto vírusy by mohli mať zvýšenú infekčnú silu aj prirodzenú vitalitu a odolnosť.

Nie je to v záujme sponzorov

Vedci pritom už päť rokov dozadu varovali, že laboratórne experimenty predstavujú vážne riziko pre vznik globálnych pandémií, ktoré by mohli pripraviť o život milióny ľudí. Daniš na základe článku z Newsweeku ďalej dodáva, že proti nim stoja „výskumné tímy a ich sponzori, ktorí dotujú aj WHO, nie je ani v záujme Číny, ani v záujme sponzorov programu PREDICT, aby sa čo i len pripustila možnosť, že za infikovaním človeka vírusom SARS-Cov-2 mohli byť laboratórne chyby (lab errors)“.

Nepriame dôkazy sú však podľa komentátora dostatočne silné na to, aby boli laboratórne programy a praktiky terčom vyšetrovania. „Dodávam, že skúmanie možných príčin nie je dôležité preto, aby sme si tu dokazovali, kto mal pravdu alebo aby sme tu vyrábali vinníkov… je to dôležité z čisto praktických dôvodov: aby sme mohli v budúcnosti celosvetovým problémom tohto typu účinne predchádzať,“ uzatvára Dag Daniš.

Napriek argumentácii a použitému zdroju bol Daniš pre svoj komentár označený facebookovou stránkou Transparentne za konšpirátora. „Dag si opäť trochu zakonšpiroval…“ píše stránka o komentátorovi.

Dag si opäť trochu zakonšpiroval.. [Ξnzo]

Gepostet von Transparentne.sk am Mittwoch, 29. April 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol premiér Igor Matovič. Situáciu majú regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa neho pod kontrolou. Ak sa však epidemiologická situácia bude zhoršovať, k opatreniam by sa na Slovensku..