Rozuzlenie politickej budúcnosti Andreja Kisku môže nastať už čoskoro

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Ako to bude s exprezidentom Andrejom Kiskom a jeho rolou v strane Za ľudí? Dozvedieť by sme sa to mohli už čoskoro a to od samotnej niekdajšej hlavy štátu, uviedol podpredseda Juraj Šeliga. Strana chce taktiež čím skôr zvolať snem, na ktorom by bolo možné zvoliť potencionálneho nového predsedu, avšak jeho organizáciu komplikuje súčasná pandémia koronavírusu.

V dohľadnej dobe by sme sa mohli dozvedieť, ako bude vyzerať politická budúcnosť Andreja Kisku a jeho strany Za ľudí. Kiska totiž stále neozrejmil svoje budúce fungovanie či nefungovanie v strane, pričom v súčasnosti ho na všetkých frontoch zastupuje podpredsedníčka Veronika Remišová.

Bývalý prezident by však mal v dohľadnej dobe odpovedať na všetky kľúčové otázky, uviedol to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Strana má taktiež v najbližšej dobe zvolať snem, pravdepodobne do augusta. Sám Kiska sa však má vyjadriť skôr.

Rozhodnúť môžeme iba demokraticky

„Snem je najvyšší orgán strany, len on môže voliť predsedu, podpredsedov, nijako inak sa to nedá obísť,“ odpovedal Šeliga na otázku, či by bolo možné vymeniť predsedu ešte pred konaním snemu. Samotnú organizáciu snemu však komplikuje súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu.

Šeliga sa nedávno stretol aj s novým predsedom strany Spolu Jurajom Hipšom a podpredsedom Spolu Erikom Balážom. Spolupráca a komunikácia s ďalšími stranami je podľa neho dôležitá, ak chcú viesť stredný prúd v politike. V kontakte sú aj s so stranami Progresívne Slovensko a KDH.

Ani virtuálne

Sám Šeliga už v minulosti uviedol, že si uvedomuje škodlivosť absencie predsedu strany. Reagoval tak na aprílový prieskum preferencií, podľa ktorého by sa strana Za ľudí nedostala do parlamentu. Na absenciu Andreja Kisku upozornil aj poslanec Ján Benčík.

Bývalý prezident strane chýba fyzicky, ale aj virtuálne už od 18. marca, pričom medzitým sa udialo viacero udalostí, ktoré by vyžadovali komentár predsedu strany.

„Nie som člen strany, ale podľa mňa je aj napriek zdravotným ťažkostiam pána predsedu a obáv z nákazy koronavírusom, takéto fungovanie dlhodobo neudržateľné,“ uviedol vtedy Benčík s tým, že ho situácia mrzí.

Andrej Kiska sa z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu vzdal 17. marca mandátu poslanca, mali sa mu vrátiť problémy so srdcom. Niektorí však za jeho stiahnutím z politiky videli slabý výsledok strany, ktorá sa so ziskom 5,77 percenta hlasov ledva dostala do Národnej rady SR.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter