Rómovia sú zlodejské svine a hovadá. Keď majú chuť, skočia aj na sestru, písala v minulosti ministerka kultúry

Natália Milanová (Zdroj: SITA)

Nová ministerka kultúry Natália Milanová očastovala v minulosti Rómov ako hovadá či zlodejské svine. Systém podpory formou sociálnych dávok podľa nej zlyhal a za ich pudový spôsob života sme vraj zodpovední aj my, lebo sme ich za roky demokracie nedokázali presvedčiť, aby žili normálne. Dnes tieto drsné výčitky koriguje.

Dobre zvažovať svoje slová sa oplatí v každej situácii. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám môžu minulé vyjadrenia vypomstiť. Tvrdší slovník môže byť problémom najmä vtedy, ak sa v budúcnosti ujmete napríklad vysokej štátnej funkcie.

Presne to je prípadom aj Natálie Milanovej (OĽaNO), ktorá v novej vláde zasadla na kreslo ministerky kultúry. Pozornosť v tomto ohľade budí najmä jej blog s názvom „Je rómsky problém naša vina?“.

V ňom Milanová kritizuje napríklad vyplácanie sociálnych dávok, ktoré riešením problému s neprispôsobivou populáciou vraj nie je a „zbavuje Rómov akejkoľvek zodpovednosti a dovoľuje im žiť ich zbedačené životy“. Autorka si tiež vie predstaviť, že by boli peniaze určené na dávky využité efektívnejšie.

Keď má chuť na ženu, skočí aj na sestru

„Príčina, ktorú je treba riešiť, sa nachádza vo vnútri rómskych hláv,“ pokračuje súčasná ministerka s tým, že toto etnikum už dlhé roky funguje s filozofiou „prežitia každého dňa“.

Neprispôsobivý Róm sa podľa nej každé ráno budí s tým, že je mu jedno, ako si zaobstará jedlo. Keď nemá svetlo, vezme si ho od suseda. „Keď má chuť na ženu, dokáže skočiť aj na sestru, len aby uspokojil svoju potrebu,“ hovorí.

„Čo na tom, že porušuje zákony? Že porušuje normy? Nič mu to nehovorí. Potrestaný nie je. Po peniaze na úrad sa dostaví. Nič iné k životu nepotrebuje,“ pokračuje šéfka rezortu kultúry.

Sú to zlodejské svine a hovadá

V blogu sa ďalej uvádza, že najkrutejšiu daň za tento spôsob života platia deti, ktoré sa rodia do neperspektívneho prostredia. Vraj sa nemožno čudovať, ak časom zídu z cesty, lebo pre ne údajne neexistuje normatívnosť, disciplína či hodnota učiť sa a poznávať.

Falošná solidarita vo forme vyplácania dávok vraj nevyšla a zodpovednosť by mala preberať majorita, ktorá ich doteraz v pokrivenej filozofii žitia podporovala.

„A teraz – nadávame na nich, bijeme ich za to, že sú neprispôsobivé, zlodejské svine a hovadá. Sú, lebo sme ich za 20 rokov demokracie nedokázali presvedčiť, že učiť sa je potrebné, že pracovať sa oplatí, že treba myslieť aj na zajtrajšok, zákon platí pre všetkých a že život medzi gadžami vlastne nie je nič katastrofálne,“ uzatvára svoju úvahu Milanová.

Dnes by už tvrdý slovník nepoužila

Hoci bol text napísaný už pred deviatimi rokmi, v zime roku 2011, v dnešnom politicky hyperkorektnom prostredí, kedy sa na označenie Rómov nemôže používať ani pojem, ktorý aplikujú sami medzi sebou, vyvolal doslova búrku a Milanová musela po odhalení jej dávnych slov rýchlo „žehliť“.

Expresívny slovník by som dnes už nepoužila. Ak sa niekoho nechcene dotkol, tak sa mu aj po rokoch ospravedlňujem,“ vraví dnes politička. Tieto myšlienky si vraj osvojila po konzultácii s istým rómskym učiteľom.

Milanová sa bráni tvrdením, že ktokoľvek, kto sa s odstupom času pozrie na svoje texty, by určité veci napísal inak. Za ústrednou myšlienkou textu si však podľa svojich slov naďalej stojí.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

40

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter