Potraty nie sú nevyhnutná zdravotná starostlivosť, odkazuje ombudsmanke minister Krajčí

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (Zdroj: SITA)

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová žiadala minulý týždeň garanciu prístupu k potratom. Ministerstvo zdravotníctva však podotýka, že v súčasnej krízovej situácii nie je možné vykonávať operácie, ktoré so sebou nesú riziko oslabenia imunity a nie sú nevyhnutné pre život pacienta. Odložené boli nielen potraty, ale aj rôzne iné operácie.

Počas šírenia pandémie nákazy COVID-19 sú obmedzené všetky plánované operácie, pokiaľ nejde o úkony nevyhnutné pre život. Z tohto dôvodu sú obmedzené aj potraty, pretože podľa ministerstva zdravotníctva je ochrana zdravia a životov tehotných žien absolútnou prioritou, informuje agentúra TASR.

Ministerstvo pod vedením Mareka Krajčího (OĽaNO) tak reagovalo na list verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ktorá žiadala o garantovanie prístupu k potratom počas pandémie nového koronavírusu. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová zdôrazňuje, že takéto zákroky so sebou nesú oslabenie imunity ženy, čo zvyšuje rizikovosť každej operácie.

Prázdne obvinenia

„Tvrdenie, že ide o využívanie a neprimerané zasahovanie do sexuálnych práv žien, vnímame ako závažné obvinenie bez akéhokoľvek základu,“ uvádza rezort a dodáva, že v súčasnosti nie je možné vykonávať potraty, pokiaľ existuje možnosť ohrozenia života týchto žien pri niečom, čo nie je nevyhnutný zákrok.

MZ SR pripomína, že v súčasnosti sú odložené aj rôzne ďalšie operácie, ako napr. výmeny kĺbov, pretože podľa ústavy musia byť poskytované v súlade so všetkými medicínskymi a vedeckými poznatkami. A to v súčasnej situácii jednoducho nie je možné.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

12

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter