Glváč podal trestné oznámenie na novinárov. Zverejnenie komunikácie so Zsuzsovou nebolo vo verejnom záujme, tvrdí

Martin Glváč (Zdroj: SITA)

Martin Glváč sa púšťa do právneho sporu s novinármi a všetkými, ktorí participovali na publikovaní jeho intímnych rozhovorov s Alenou Zsuzsovou. Domnieva sa, že ochrana jeho súkromia prevažovala nad verejným záujmom. Média argumentujú, že detaily zverejnili až po jeho klamstvách a tvrdia, že žiadne seriózne médium túto kauzu nemohlo ignorovať.

Niekdajší šéf rezortu obrany za Smer Martin Glváč podal trestné oznámenie na redakcie denníka SME a Denníka N za zverejňovanie detailov jeho osobnej komunikácie s Alenou Zsuzsovou.

Domnieva sa totiž, že táto mediálna aktivita nebola v zhode s verejným záujmom, že jeho rozhovory priamo nesúviseli s trestnou vecou a vraj prišlo k zásahu do jeho súkromia či porušeniu listového tajomstva.

Glváč podal trestné oznámenie ešte pred voľbami priamo do rúk generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a v týchto dňoch začala polícia s výsluchmi zainteresovaných novinárov.

Nielen redaktori

Privodiť trestné stíhanie však chce nielen žurnalistom, ale aj tým, ktorí im podklady odovzdávali. Ide o vyšetrovateľov, právnikov či prokurátorov, ktorým zákon priznáva možnosť nahliadnuť do spisu. Exminister si myslí, že tu mohlo prísť k zneužitiu právomoci.

Podľa redaktorov, ktorí majú k dispozícii znenie trestného oznámenia, sa Glváč už ani nesnaží spochybňovať autenticitu komunikácie, ale právo verejnosť vedieť o nej.

O hranici medzi verejným záujmom a ochranou súkromia a teda aj o publikovaní chúlostivých rozhovorov vraj môže rozhodovať iba súd. To, akú satisfakciu Glváč požaduje zatiaľ známe nie je.

Z Glváča chceli ministra

Z komunikácie medzi volavkou Kočnera a Glváčom vyplýva, že sa spolu zhovárali nielen o bežných veciach, dohadovali si stretnutia ale aj spolu flirtovali. Z tejto kauzy pochádza aj medzičasom zľudovelá veta „si božsky krásna a zaslúžiš si hýčkanie a opateru“.

Zsuzsová sa svojmu šéfovi Marianovi Kočnerovi chválila, že Glváča doslova „drží za gule“ 4 roky a vďaka jeho potencionálnej vydierateľnosti by bol vraj ideálnym ministrom vnútra. „Stačí jediná noc v hoteli s videjkom a bude musieť robiť všetko, čo povieme,“ plánovala.

Glváč komunikoval aj so samotným Kočnerom. Dohadovali sa na osobných stretnutiach, zhovárali sa o tom, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Roberta Fica či o biznise s lukratívnymi pozemkami na Čiernej Vode neďaleko hlavného mesta.

Gradácia priznávania

Politik, ktorého tieto aktivity stáli aj miesto na kandidátke Smeru, komunikáciu najprv popieral. „Blboooosť! Bol som držiteľom previerok najvyššieho stupňa u nás, EÚ i NATO! Pri kontaktoch s neznámymi alebo mne podozrivými osobami som vždy postupoval v koordinácii s príslušnými orgánmi! VS (Vojenské spravodajstvo), SIS (Slovenská informačná služba),” argumentoval.

Nepotvrdilo sa tiež to, že táto komunikácia prebiehala pod dohľadom Vojenského spravodajstva či Generálnej prokuratúry, s čím politik operoval v neskorších fázach svojej verejnej obhajoby.

Médiá: Zverejnili sme to až po klamstve

Zástupcovia médií sa bránia tým, že detaily komunikácie zverejnili až po Glváčovom zatĺkaní, že sa týmto spôsobom pomohol odkryť rozsah Kočnerových chápadiel a že sa verejným záujmom bez odobrenia súdu pri zverejňovaní citlivých informácii oháňal aj jeho stranícky šéf Robert Fico, keď zverejnil dokumenty z daňového úradu týkajúce sa Igora Matoviča.

„Toto trestné oznámenie patrí do kategórie najabsurdnejších. Žiadne seriózne médium nemohlo ignorovať komunikáciu bývalého podpredsedu parlamentu s pomocníčkou mafiána Mariana Kočnera, ktorá sa netajila tým, že s Martinom Glváčom komunikovala najmä preto, aby ho mohli vydierať,“ povedala šéfredaktorka SME Beata Balogová, ktorá už vypovedala na polícií.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...