Mladíka napadnutého policajtmi odsúdili v Rusku na tri a pol roka

Ruská polícia počas nedávnych protestov v Moskve (Zdroj: SITA)

Z policajného zásahu existuje videozáznam, na ktorom vidno, ako policajti zvalia Ustinova na zem a začnú ho mlátiť. Hoci sa Ustinov vôbec nebránil, podľa moskovského súdu bol útočníkom on.

Na videozázname z augustovej opozičnej demonštrácie v Moskve jasne vidno, ako vysokého mladíka, ktorý si niečo píše do mobilu, zrazu zvalia na zem policajní ťažkoodenci a začnú ho brutálne mlátiť. Muža, ktorý sa proti nim vôbec nebráni, po výdatnej nakladačke zatknú.

Týmto mužom je 24-ročný Pavel Ustinov a v pondelok ho moskovský súd odsúdil na tri a polročný trest odňatia slobody za údajný útok na verejného činiteľa. Dôkazom jeho násilného správania sa má byť podľa súdu to, že jeden z policajtov, ktorí proti nemu zasahovali, si pri zásahu vykĺbil rameno. Z videa však vôbec žiadne násilie zo strany Ustinova nevidno.

Ustinov dokonca tvrdí, že sa vôbec nezúčastňoval na demonštrácii, iba bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Jeho tvrdenie vyzerá podľa videozáznamu pomerne vierohodne, keďže na záberoch vidno, ako tento mladý muž stojí na chodníku v pomerne veľkej vzdialenosti od demonštrantov a niečo si píše do mobilu, keď sa naňho zrazu vrhne tlupa policajtov.

Ustinov tvrdí, že sa na mieste, kde sa práve zhodou okolností konala demonštrácia, mal iba stretnúť s kamarátom a keďže ten meškal, chystal sa mu zavolať. Jeho vysvetlenie však moskovský súd nezaujalo.

Ustinov sa tak stal už štvrtou osobou, ktorá bola odsúdená na niekoľkoročné tresty odňatia slobody v súvislosti s opozičnými demonštráciami z prelomu júla a augusta.

Už pred dvoma týždňami odsúdil moskovský súd na na tri roky za mrežami dvadsaťosemročného Kirilla Žukova za to, že sa jednému zo zasahujúcich policajtov pokúšal strhnúť ochrannú prilbu. Štyridsaťosemročný Jevgenij Kovalenko si odsedí tri a pol roka za to, že trafil policajta odpadkovým košom.

O ďalšie dva dni odsúdil iný moskovský súd na štyri roky nepodmienečne Konstantiva Kotova. Ten pre zmenu na nikoho neútočil a trest si podľa sudcu zaslúži za to, že na demonštrácii jednoducho bol. Podľa rozsudku putuje do väzenia za to, že “vyzýval na účasť na nepovolených protestoch a sám sa na nich zúčastnil”.

Podľa ruských opozičných médií majú tieto prísne tresty slúžiť ako odstrašujúci príklad pre ďalších opozičných demonštrantov, aby sa nepokúšali brániť proti policajnému násiliu a oplácať mužom zákona to, čo robia oni.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česká republika vyhostila zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov. Podľa premiéra Andreja Babiša je kauza vymyslená a diplomati sú autormi falošného listu, kde sa o útoku, ktorého cieľom..