Drakonické opatrenia, politika podľa Facebooku a likvidácia ekonomiky, Kollár a Žiga si to rozdali zoči voči

Peter Žiga (Smer-SD) a Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľňajšej debate O 5 minút 12 na RTVS (Zdroj: reprofoto RTVS)

O opatreniach vlády proti šíreniu koronavírusu, ich postupnom uvoľňovaní aj ekonomických dopadoch diskutovali v nedeľnej debate O 5 minút 12 na RTVS predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a exminister hospodárstva a poslanec parlamentu Peter Žiga (Smer-SD). Zhodli sa na tom, že by bolo dobre začať otvárať ekonomiku a riešiť cezhraničný styk s okolitými krajinami, ktoré sú na tom s vývojom pandémie koronavírusu podobne ako my.

Kollár je presvedčený, že v prípade šírenia koronavírusu SARS-Cov-2 spôsobujúceho ochorenie Covid-19 zareagovalo Slovensko ako krajina rýchlo a promptne. Predseda parlamentu v úvode relácie ocenil disciplínu Slovákov pri dodržiavaní vládnych opatrení. Priznal, že viaceré dobré kroky priniesla aj predchádzajúca vláda na čele s Petrom Pellegrinim.

„Boli sme premiantmi a dokázali sme to zmraziť a vyhli sme sa tomu peaku, potrebovali sme intenzitu tej vlny natiahnuť a výsledky nám dávajú za pravdu,“ obhajoval Kollár opatrenia vlády.

Už na začiatku debaty líder hnutia Sme rodina vyhlásil, že je za rýchlejšie uvoľňovanie opatrení, ale zároveň dodal, že rúšok sa zrejme tak skoro nezbavíme. Čo sa týka rozmrazovania ekonomiky tak by s tým Kollár podľa vlastných slov „trošku pohol“.

Jasné pokyny a situácia v DSS

Podpredseda Smeru Peter Žiga uviedol, že je dôležité, aby súčasná vláda vysielala jasné pokyny vo vzťahu k obyvateľom, čo podľa neho zatiaľ nerobila. Dodal, že sa mu pokyny zatiaľ zdajú byť chaotické. Pripomenul v tejto súvislosti opatrenia zvažované pre pendlerov, či otváracie hodiny pre dôchodcov, ktoré boli nakoniec zrušené. „Bude potrebné, aby vláda krízový štáb dávali jednoznačné pokyny,“ povedal Žiga.

„Všetka česť, že ľudia sa zdržiavali doma, nosia rúška a dodržiavali karanténu,“ ocenil exminister správanie sa ľudí.

Kollár v súvislosti s výčitkami na nepripravenosť vlády na situáciu pripomenul prípad šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetána Kičuru, ktorý podľa neho nenechal v skladoch a nemocniciach žiadne zásoby ochranných pomôcok.

Žiga na obranu predošlého kabinetu, ktorého bol súčasťou, uviedol, že žiadna krajina nielen Slovensko nemalo dosť ochranných pomôcok ani rýchlo testov. Pripomenul, že to čo prišlo za tejto vlády ako pomoc či objednané dodávky zo zahraničia bolo z veľkej časti dohodnuté ešte za minulej vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Exminister hospodárstva však priznal, že ak sa urobili za minulých vlád chyby, tak Smer si podľa neho vie priznať.

Rómske osady a drakonické opatrenia

Predseda Smeru Robert Fico podľa exministra nemá v prípade opatrení vlády Igora Matoviča proti rómsku rétoriku. Podľa neho totiž neboli reči o nebezpečenstve v osadách také vážne, ako tvrdil premiér a Fico má vraj pravdu, keď tvrdí, že sa má vláda viac starať o situáciu v DSS ako o osady.

„Skôr vidíme problémy v DSS, kde by mala byť možno venovaná väčšia pozornosť, aby sa tam ľuďom v opatere poskytla rozsiahlejšia pomoc,“ vyhlásil Žiga.

Podľa Kollára však súčasná vláda robí čo môže a darí sa jej aj pri zvládaní šírenia nákazy v Domovoch sociálnych služieb (DSS). „Situácia v DSS sa podľa mojich informácií rapídne zlepšuje,“ povedal Kollár.

Na rómske osady bol podľa predsedu NRSR kladený dôraz preto, že riziko prenosu nákazy je v tamojších podmienkach až päťnásobne vyššie ako v bežnom prostredí, kde sa dajú dodržiavať základné hygienické potreby. „Preto vláda dala dôraz na karanténu a testovanie týchto rómskych osád a myslím, že to bolo správne rozhodnutie,“ obhajoval Kollár rozhodnutie vlády.

Ochrana dôchodcov a politika podľa Facebooku

Keby nedošlo k prísnym opatreniam rátali by sme podľa Kollára plné cintoríny. „Buďme radi, že naša aj vaša vláda urobila tieto drakonické opatrenia aj keď sa to dotklo každého z nás. Dobré výsledky, ktoré máme sú vďaka týmto opatreniam,“ povedal líder hnutia Sme rodina.

Zavedenia a následné uvoľnenie nákupných hodín pre dôchodcov ospravedlnil Kollár tým, že od druhej svetovej vojny nikto nečelil takejto krízovej situácii a preto chcela podľa neho vláda spočiatku chrániť najmä dôchodcov, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou ľudí v prípade ochorenie na Covid-19.

„Mne sa zdá, že vládna koalícia, robí politiku podľa facebooku,“ vyhlásil Žiga a dodal, že v čase, keď naozaj hrozila nákaza tak dôchodcovia mohli chodiť do obchodu kedykoľvek, potom len v určitom čase a teraz je opatrenie úplne zrušené pod tlakom verejnosti.

Kollár zopakoval, že aj dočasné zastavenie vlakovej dopravy pre dôchodcov zadarmo je iba krokom vlády na ochranu seniorov pred ochorením. Po skončení opatrení je predseda hnutia Sme rodina za to, aby dôchodcovia mali vlaky aj naďalej zadarmo. Podľa Žigu vláda berie seniorom sociálnu možnosť cestovať zadarmo.

Otváranie ekonomiky

Predseda Národnej rady SR uviedol, že keď má hovoriť za seba, tak by kopíroval postupné zdvíhanie opatrení podľa okolitých štátov. „S dištancom možno nejakých piatich dní by som išiel podobným scenárom ako Rakúsko alebo Česko,“ povedal Kollár. Odhaduje pritom, že už aj teraz dôjde k tomu, že nezamestnanosť narastie na 12 – 15 %.

„Doteraz mali farmári problém niekoho dostať na pole a teraz nemajú problém a môžu si vyberať, preto hovorím, že poďme otvárať ekonomiku,“ vyzval Kollár, ale dodal, že ide o jeho subjektívny názor.

Vláda by mala podľa Žigu pristupovať k otváraniu opatrení operatívnejšie. Môže vraj existovať nejaká dvojtýždňová doba vyhodnocovania, ale treba konať podľa vývoja situácie. Za rýchlejšie prehodnocovanie opatrení ako v dvojtýždňových intervaloch je aj Kollár.

Hranice a likvidácia ekonomiky

Žiga pripomenul, že nie je jasné ako budeme na Slovensku otvárať hranice. „Čo urobíme, keď ČR a Rakúsko otvoria hranice? My ich budeme dávať do karantény?“ položil si Žiga otázku a dodal, že by bolo ideálne, keby sme otvorili hranice spolu s okolitými krajinami, ktoré majú podobný vývoj nákazy ako Slovensko.

Aj Kollár je za to, aby boli v tomto vyvážené kroky spolu s okolitými krajinami, čo sa týka otvárania hraníc. „Veľmi úzko by som spolupracoval s ČR a Rakúskom pri otváraní opatrení,“ povedal predseda NRSR.

Podľa Kollára sa treba za mierny vývoj nákazy Covid-19 na Slovensku poďakovať najmä ľuďom, ktorí dodržiavajú včas zavedené prísne opatrenia súčasnej aj predchádzajúcej vlády.

Exminister hospodárstva sa však tvrdo obul do pomoci, ktorú vláda podľa neho zatiaľ v nedostatočnej miere poskytuje podnikateľom, živnostníkom a firmám. „Toto nie sú opatrenia na podporu ale na likvidáciu ekonomiky,“ povedal Žiga.

Kollár sa zastal vlády a pomalé adresovanie pomoci podnikateľom obhajoval tým, že sa veci spomalili administratívnymi záležitosťami aj preto, že sme čerpali peniaze na tento účel z Európskej únie. Dodal však, že by sa peniaze mali v nasledujúcich dňoch už dostávať na účty tým, ktorí potrebujú pomoc, aby ich podnikanie prežilo krízu spôsobenú opatreniami proti šíreniu koronavírusu.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyhrážal pádom vlády, ak strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesplní to, čo napísal na Facebooku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej s..

Odoberajte náš newsletter